JA PISZĘ, TY PISZESZ, MY PISZEMY… PO POLSKU W ODESSIE. WERSJA 8.0

Od 2014 roku mamy przyjemność przeprowadzać Ogólnoukraińskie Dyktando z Języka Polskiego „Ja Piszę, Ty piszesz, My piszemy… po polsku” w Odessie. O tytuł mistrza rywalizowało ponad 80 osób w różnym wieku z całego Odeskiego Okręgu Konsularnego. Wśród uczestników byli przedstawiciele Czarnomorskiego Uniwersytetu Narodowego im. Piotra Mohyły (Mikołajów), Towarzystwa Polskiej Kultury im. Św. Jana Pawła II (Pierewomajsk), Towarzystwa Kultury Polskiej im. Św. Jana Pawła Ii (Roździelna), Stowarzyszenia Polaków w Mikołajowie, Odeskiej Szkoły nr 121 z Nauczaniem Języka Polskiego, Politechniki Odeskiej, Związku Polaków na Ukrainie Oddział im. A. Mickiewicza w Odessie

18 września o 12.00 w Gmachu Głównym Politechniki Odeskiej odbyła się VIII edycja konkursu „Ja piszę, Ty piszesz, My piszemy… po polsku. Dyktando z języka polskiego na Ukrainie”.

Tym razem Fundacja Wolność i Demokracja przygotowała krótki esej o twórczości Stanisława Lema z okazji 100. rocznicy jego urodzin. Był polskim pisarzem, filozofem i futurologiem. Jego twórczość porusza tematy rozwoju nauki i techniki, naturu ludzkiej, możliwość porozumienia się istot inteligentnych czy miejsce człowieka we Wszechświecie.

Organizatorzy przygotowali dla wszystkich uczestników dodatkowe atrakcje. Po dyktandzie chętni zatańczyli bielgijkę oraz wzięli udział w quizie historycznym.

Przebieg Dyktanda nadzorowało jury na czele z przewodniczącą Aleksandrą Cybulską. Członkami jury były Sylwia Cichoń, Helena Mochort-Nastasjewska, Krystyna Sidorenko oraz Tetiana Łazebna.

Swoją obecnością Dyktando zaszczycili Konsul RP w Odessie Agnieszka Mróz oraz profesor Politechniki Łódzkiej Andrzej Rychlik.

Dyktando po raz kolejny odczytała nauczycielka języka polskiego Sylwia Cichoń.

Wyniki VIII Ogólnoukraińskiego Dyktanda Języka Polskiego „Ja piszę, Ty piszesz, My piszemy…. po polsku. Dyktando Polskie na Ukrainie” – Odeski Okręg Konsularny.

Kategoria dorośli:

I miejsce – Darya Avramenko (Mikołajów)

II miejsce – Anna Werbowecka (Odessa)

III miejsce – ex aequo Kateryna Anastiuk i Maria Kutinowa

Kategoria młodzież:

I miejsce – Daria Araczkowska (Pierwomajsk)

II miejsce – Ivan Hryshchuk (Odessa)

III miejsce – Aleksy Gorczyński (Odessa)

Gratulujemy zwycięzcom!

Najmłodszym uczestnikiem Dyktanda była Anka Andrieieva, a najstarszym była Wanda Reszetniak.

Projekt „Biało-czerwone ABC. Wsparcie inicjatyw edukacyjnych uzupełniających edukację polskojęzyczną na Ukrainie” jest realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja. Projekt jest wspierany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Tekst: Maria Kutinowa

Zdjęcia: Michel Gauchart