Lekcje „żywej historii”  – “Vivat Maj!”w Strasburgu

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, ustanowił rok 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja. 

Mimo, że maj już za nami to nadal świętujemy to ważne wydarzenie.

Z tej okazji skorzystaliśmy z zaproszenia Fundacji Wolność i Demokracja do udziału w lekcji „żywej historii”  – “Vivat Maj!”

28 września uczniowie klasy 6Sekcji Polskiej w Collège Vauban w Strasburgu, wspólnie ze swoimi kolegami ze szkoły Podstawowej w Strzelczyskach na Ukrainie, uczestniczyli w zajęciach on line, dzięki którym poznali okoliczności uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji.

Aktywny udział w zajęciach był okazją do poznania odpowiedzi na ważne pytania: Jakie wydarzenia w Europie i na świecie stanowiły tło dla przemian w Rzeczypospolitej?  Co było przyczyną słabości państwa polskiego? Jakie reformy przeprowadził Sejm Wielki? Na czym polegała wyjątkowość Konstytucji 3 maja?

 Zdobyte informacje i przemyślenia były przedmiotem dyskusji, inspiracją do quizu tematycznego oraz grupowego układania puzzli z obrazem Jana Matejki „Konstytucja 3 maja 1791 roku”.

A realizację tych momentów umożliwiło, otrzymane w ramach projektu „DLA NIEPODLEGŁOŚCI – kontynuacja” współfinansowanego ze środków pochodzących z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, dofinansowanie uroczystych obchodów Dnia Niepodległości Polski i 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja z uwzględnieniem polskich tradycji,

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021”

Sekcja Polska w Strasburgu,

Jolanta Szybka