Młodzież z Browarów i Krasiłowa uczestniczyła w on-line lekcji żywej historii VIVAT MAJ

Młodzież  z Polskiego Kulturalno-Oświatowego Stowarzyszenia “Rodzina” w Browarach i Polskiego Kulturalno-Oświatowego Stowarzyszenia miasta Krasiłowa w dniu 29 września 2021 r. uczestniczyła w lekcji żywej historii on-line VIVAT MAJ

Wprowadzeniem do spotkania, było zaprezentowanie różnych aspektów świata z II połowy XVIII wieku – zarówno jeśli chodzi o aspekty polityki międzynarodowej, jak i kultury, sztuki i nauki.  Wspomniano pokrótce o Wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, a także o Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Omówiono główne problemy dotykające mieszkańców Rzeczpospolitej, oraz koncepcje ich rozwiązania, jakie pojawiały się w przededniu rozpoczęcia obrad Sejmu Wielkiego. Zaprezentowano podstawy zarówno zwolenników, jak i przeciwników zmian, nastroje te zostały zilustrowane fragmentami z ówczesnych pamiętników. Opisany został sam proces prac nad Konstytucją, jej uchwalenia oraz reakcje posłów i mieszkańców Warszawy na wiadomość, że udało się uchwalić Ustawę Rządową. Jako kontrast przedstawione zostały problemy z utrzymaniem  w mocy postanowień dokumentu, wraz z przebiegiem przegranej przez Rzeczpospolitą wojny z 1792 roku. Spotkanie zakończyło omówienie dalszych wydarzeń ze schyłku Rzeczpospolitej, a także prób odzyskania kraju już po III rozbiorze.  W lekcji wzięło udział 25 uczestników.  Lekcję poprowadził Łukasz Wrona i Tomasz Żurawski. 

Lekcje żywej historii są realizowane przez Fundację Wolność i Demokracja w ramach  projektu  “DLA NIEPODLEGŁOŚCI – kontynuacja”.  Działanie  “Uroczyste obchody 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w 40 placówkach oświatowych na całym świecie”.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu “Polonia i Polacy za Granicą 2021”