Narodowe Czytanie dramatu Juliusza Słowackiego “Balladyna” w Nowym Rozdole

Mimo że już minął miesiąc z dnia Narodowego Czytania 2020, nasi uczniowie nadal są pod wrażeniem przeczytanego dramatu Juliusza Słowackiego “Balladyna”, który był lekturą tegorocznej IX edycji tak ważnego przedsięwzięcia dla każdego Polaka i miłośnika polskiej literatury. Narodowe Czytanie jest akcją objętą Patronatem Pary Prezydenckiej. Nasza Polska Szkoła im. Karoliny Lanckorońskiej zawsze bierze udział w tym wydarzeniu, i zawsze nas do tego zachęca i wspiera Fundacją Wolność i Demokracja.

Tego roku na świeżym powietrzu (według wymagań sytuacji epidemiologicznej) czytaliśmy wielkie dzieło okresu romantyzmu “Balladynę” Juliusza Słowackiego. “Proszę Pani, jak można było zabić siostrę przez dzban maliny?”, “Jak Kirkor takie coś mógł wymyślić? “, “Dlaczego matka nie chciała zemścić się córce?” – dużo takich pytań powstało po przeczytaniu utworu. My, nauczyciele cieszymy się, że uczniowie mają możliwość oderwać się od czasami tak bezsensownych wideo czy zdjęć w sieciach społecznościowych, czytać “żywą” książkę i zastanawiać się, zadawać pytania, dyskutować, wymyślać i domyślać swoje rozwiniecie fabuły. Akcja Narodowe Czytanie jest naprawdę wspaniałym pomysłem, bo wspólne czytanie pobudza uczniów do wyrażania własnej opinii, do zastanowienia się nad wartościami ludzkimi i do nowych pomysłów. Po wspólnym czytaniu powstał wspólny pomysł – zagrać fragmenty “Balladyny” w naszym szkolnym teatrzyku. Próby już się odbywają i wkrótce zaprosimy Państwa na przedstawienie

Projekt „Biało-czerwone ABC. Wspieranie rozwoju edukacji polskojęzycznej na Ukrainie” realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.

Autor:  Tatiana Biłyk

Dyrektor Centrum Kulturalno-Oświatowego im. Karoliny Lanckorońskiej w Nowym Rozdole