Nauczanie w cieniu wojny

Szkoła Towarzystwa Kultury Polskiej im. Tadeusza Kościuszki w Łucku mimo warunków wojennych pracuje w zwykłym trybie. Pięć nauczycielek prowadzi zajęcia – z języka polskiego i wiedzy o Polsce – w salach lekcyjnych, tylko dwoje pedagogów delegowanych przez ORPEG uczy zdalnie. Plan lekcji został opracowany w taki sposób, aby w razie potrzeby każdy uczeń znalazł miejsce w schronie.

W tym roku szkoła zorganizowała obchody m.in. święta Konstytucji 3 maja, Narodowego Święta Niepodległości, Dnia Patrona, rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego, mikołajki, festiwal kolęd. Z powodu alarmów przeciwlotniczych część imprez odbyła się kilka razy w mniejszych grupach. Były również wyjazdy uczniów do Lublina, Białej Podlaskiej, Lwowa, wycieczki do podziemi katedry, letnie kolonie w Polsce.

Uczniowie aktywnie brali udział w przygotowaniu suchego prowiantu dla żołnierzy (najmłodsi narysowali obrazki), dekoracji świątecznych i kotylionów na Święto Niepodległości.

Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania szkół społecznych na Ukrainie” realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja, dofinansowany przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji i Nauki.