Nowograd Wołyńska Powiatowa Organizacja Kulturalno-Oświatowego Stowarzyszenia „Polonia Zwiagielszczyzny” zagrała w ekonomiczną grę kresową

 

Wystawa i gra ekonomiczna „Wielcy Polacy dla Polski i świata” dotarła do wsi Susły w przedmieściu Nowogrodu-Wołyńskiego. Przedstawiamy dzieciom postacie wybitnych Polaków. Zaciekawieni słuchają, a potem zadają pytania. Dzieci z niewielkiej miejscowości maja ogromny potencjał, są ciekawi wszystkiego co nowe. Najbardziej zainteresowała ich postać  wynalazcy Jana Szczepanika, który pochodził ze wsi Rudniki, dzisiaj przedmieścia Mościsk w obwodzie lwowskim. Był on autorem ponad 50 wynalazków i kilkuset opatentowanych pomysłów technicznych. Jego przyjaciel Mark Twain, a w ślad za nim cały świat, nazywał go galicyjskim Edisonem. Wiele z wynalazków Jana Szczepanika z dziedziny techniki filmowej i nauki były wręcz niewiarygodne. A tkanina dla kamizelki kuloodpornej – jak ważny był ten wynalazek! Podczas gry dzieci dowiedziały się też o innych ważnych postaciach z XIX wieku: Franciszek Ksawery Drucki-Lubecki, Ignacy Łukasiewicz, Leon Sapieha, Jan Tadeusz Lubomirski, Franciczek Stefczyk  oraz Michał Elwiro Andriolli.

Projekt “Wielcy Polacy dla Polski i Świata. Wystawa i ekonomiczna gra edukacyjna dla dzieci i młodzieży na Ukrainie”

jest realizowany w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonia i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.