Obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Szkole Sobotniej przy ZPU Oddział w Sławucie

Długo oczekiwany listopad w tym roku przyniósł nam niezwykle ciepłą pogodę. W drugiej połowie miesiąca pogoda trochę się zepsuła, lecz nigdy to nie przeszkadzało w świętowaniu Narodowego Święta Niepodległości żadnemu Polakowi, niezależnie od tego, w której części świata on mieszka.

Przygotowania w Związku Polaków na Ukrainie Oddział w Sławucie do 101. urodzin Niepodległej zaczęliśmy już parę tygodni wcześniej z najmłodszą grupą uczniów Szkoły Sobotniej. Nasze twórcze dzieciaki przygotowały okolicznościowe dekoracje. 9 listopada w kościele pw. św. Doroty została odprawiona msza święta z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Następnie w ramach obchodów uczniowie Szkoły Sobotniej razem z nauczycielką panią Margarytą Giżycką i prezes ZPU Oddział w Sławucie panią Julią Opanasiuk odwiedzili ważne dla każdego Polaka mieszkającego w Sławucie miejsca: tablicę pamiątkową i pomnik księcia Romana Damiana Sanguszki, mogiłę księdza Walerego Gromadzkiego i polski cmentarz, gdzie zapalili znicze.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości były kontynuowane 16 listopada w Szkole Sobotniej w pracowni twórczej. Grupa dzieciaków przygotowywała świąteczne ozdoby przy dźwiękach pieśni patriotycznych i rozmowach na temat historii odzyskania przez Polskę niepodległości. Inna grupa ozdabiała pierniczki. To była chyba najprzyjemniejsza część święta dla naszych uczniów. Każdy dostał świąteczne słodycze. A na koniec każdy mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na tle polskich barw narodowych.

Działalność polskiej Szkoły Sobotniej w Sławucie jest objęta wsparciem Fundacji Wolność i Demokracja w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

Zarząd ZPU Oddział w Sławucie, 20 listopada 2019 r.