Obchody Dnia Niepodległości Polski w Tarnopolu

W dniach 11-12 listopada Polonijne Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe w Tarnopolu obchodziło Dzień Niepodległości Polski.
Obchody Dnia Niepodległości rozpoczęły się 11 listopada w kaplicy-mawzoleum w Zborowie, gdzie są pochowani żołnierze polegli za Ojczyznę w 1920 roku, od odprawienia nabożeństwa przez Dawyda Mokreho, księdza proboszcza parafii św. Antoniego w Zbarażu. Po nabożeństwie uczestnicy wspólnie zaśpiewali hymn Polski, po czym wystąpił dziecięcy zespół wokalny działający przy PSKOT (kierownik Maria Bobryk), który zaśpiewał kilka pieśni patriotycznych, a Wiktoria Piłat, uczennica punktu nauczania przy PSKOT, zarecytowała poezje Wisławy Szymborskiej I Krzysztofa Baczyńskiego.
Następnego dnia obchody 102. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbywały się w zaprzyjaźnionej Tarnopolskiej Ogólnokształcącej Szkole nr 27. Uczestnicy – dzieci i młodzież – obejrzeli film o drodze Polski do niepodległości, rozwiązali test wiedzy o Polsce, robili kotyliony, śpiewali pieśni patriotycznych oraz świetnie się bawili. Zajęcie poprowadziła Maria Bobryk.
Jednak 11 listopada to nie tylko narodowe Święto Niepodległości. To również dzień Świętego Marcina, I z tej okazji uczestnicy obchodów częstowali się przepysznymi rogalami świętomarcińskimi, upieczonymi z tej okazji.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.

Zdjecia Maryna Wojnowa, Maria Bobryk