Objazd historyczny finalistów VI Olimpiady Polski dla Polonii i Polaków za Granicą

W dniach 27-29.06. br. laureaci i finaliści VI Olimpiady Historii Polski dla Polonii i Polaków za granicą wraz ze swoimi nauczycielami wzięli udział w objeździe historycznym na Pomorzu.

W ramach wyjazdu zamieszkująca poza granicami Kraju polska młodzież miała okazję zwiedzić historyczne centrum Gdańska oraz zamek w Malborku. 25.06 br. po zakończeniu uroczystej wizyty u Pani Prezydentowej, gdzie nagrodzono laureatów i finalistów specjalnymi dyplomami, olimpijczycy udali się do Gdańska, gdzie podczas wieczornego spaceru mieli okazję zobaczyć najbardziej charakterystyczne zbytki stolicy Pomorza – Ratusz, Dwór Artusa, Arsenał, Fontannę Neptuna.

Następnego dnia, po śniadaniu olimpijczycy wraz ze swoimi opiekunami udali się do Malborka. Tam w towarzystwie koncesjonowanego przewodnika mieli okazję zwiedzić zamek, w tym również miejsca, które na co dzień nie są szeroko udostępniane zwiedzającym. Po powrocie do Gdańska przy okazji zwiedzania wybrzeża Motławy wraz zabytkami historycznego portu, młodzież miała możliwość zjeść smaczny deser w jednej z nadbrzeżnych restauracji.

Ostatni dzień pobytu w Gdańsku przeznaczono na zwiedzanie zabytkowych obiektów w tym Bazyliki NMP wraz z możliwością podziwiania panoramy miasta z jednej z jej wież. Następnie olimpijczycy poświęcili czas na poznanie najnowszej historii Polski poprzez wizytę w Międzynarodowym Centrum Solidarności oraz terenów dawnej gdańskiej stoczni i pomnika poświęconego Ofiarom Grudnia 1970 r.

Ostatnim elementem wyjazdu był krótki pobyt nad Bałtykiem, co przy trwających niezwykłych upałach był dodatkową atrakcja.

Poza elementem edukacyjnym wyjazd był też okazją do integracji młodzieży zamieszkującej poza Polską, czego efektem jest nawiązanie nowych przyjaźni.

Olimpiada Historii Polski to inicjatywa Polskiego Towarzystwa Historycznego organizowana przez Fundację „Wolność i Demokracja”. Projekt skierowany jest do polskiej młodzieży szkolnej zamieszkałej i uczącej się poza granicami Polski.

Projekt jest finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.

Jesienią 2022 r. zaplanowana jest kolejna, VII edycja Olimpiady Historii Polski dla Polonii i Polaków za Granicą.