Ogólnoukraińskie Dyktando z Języka Polskiego na Ukrainie w Kropywnyckim

18 września w sobotę o 12.00 w sali Biblioteki im. D. Czyżewskiego w Kropywnyckim z udziałem około 70 uczestników odbyło się Ogólnoukraińskie Dyktando z Języka Polskiego „Ja piszę, Ty piszesz, My piszemy… po polsku” – VIII edycja. Projekt realizowany przez Fundacja Wolność i Demokracja i finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą. Lokalnym organizatorem w Kropywnyckim jest Stowarzyszenie „Polonia” im. K.Szymanowskiego. Dyktando stanowi część projektu „Biało-czerwone ABC. Wspieranie rozwoju edukacji polskojęzycznej na Ukrainie” realizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja.

Imprezę zaszczycił obecnością Konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Kijowie Pan Przemysław Pierz. Powitał i uroczyście wręczył Karty Polaka kilku członkom „Polonii”.

Tekst dyktanda odczytała Urszula Adamska, nauczyciel skierowany przez ORPEG.

Sprawdzały nauczycielki: Olga Zubriczewa, Helena Teterko, Ludmila Sidokowska i Urszula Adamska. Uczestnicy dyktanda z niecierpliwością czekali na rezultaty. W przerwie częstowano bigosem i naleśnikami. Po czym nastąpiły tańce. Wreszcie komisja ogłosiła zwycięzców. Oto wyniki:

 

Kategoria dzieci i młodzież (osoby w wieku od 12 do 18 lat):

Mistrz Języka Polskiego Wladyslaw Tkaczenko

I Wicemistrz Języka Polskiego Anna Pazenko

II Wicemistrz Języka Polskiego Irena Amandij

 

Kategoria dorośli (osoby  powyżej 19 roku życia):

Mistrz Języka Polskiego Ulana Furduj

I Wicemistrz Języka Polskiego Stanislaw Tkaczenko

II Wicemistrz Języka Polskiego Anastasja Laszenko

 

Najmłodszy uczestnik dyktanda Jaroslaw Kowalow

Najstarszy uczestnik dyktanda Igor Sklowski

 

Serdecznie gratulujemy nagród zwycięzcom!

Dziękujemy za zdjęcia Helenie Kowałenko