Olimpiada Historii Polski w Odessie

24 listopada 2018 r. na Wydziale Historii i Filozofii Odeskiego Uniwersytetu Narodowego im. I. Miecznikowa odbył się I etap III Olimpiady Historii Polski na Wschodzie. Organizatorem lokalnym był Związek Polaków na Ukrainie Oddział im. A. Mickiewicza w Odessie.
W Olimpiadzie brała udział młodzież szkolna w wieku od 15 do 17 lat. Uczestnicy zaprezentowali swoją wiedzę w tematach dotyczących historii Polski od panowania Mieszka I do początku XXI wieku. Nad przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: dziekan Wydziału Historii i Filozofii profesor Wiaczesław Kusznir, przedstawiciel KG RP w Odessie Łukasz Winny, nauczycielka skierowana do Odessy przez ORPEG Sylwia Cichoń, doktor Natalia Pietrowa oraz Anastazja Strelcowa.

Anastazja Strelcowa

Zdjęcia: Anastazja Strelcowa, Związek Polaków na Ukrainie Oddział im. A. Mickiewicza w Odessie

Olimpiada Historii Polski na Ukrainie jest elementem projektu  „Biało- czerwone ABC. Program rozwoju polskiej edukacji na Ukrainie” współfinansowanego przez Senat RP w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2018 r. za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.