Oświadczenie Fundacji Wolność i Demokracja ws sytuacji na Białorusi

W związku z sytuacją na Białorusi,  wyraża swoją solidarność z naszymi białoruskimi przyjaciółmi, którzy w tych dniach przeciwstawiają się bezprawiu i arogancji rządzących, przez co poddani są brutalnym szykanom i represjom.

Białorusini, jeden z najbliższych Polakom Naród, z którym przez wielki dzieliliśmy wspólną historię walczą o godność, prawdę i wolność.

Wśród protestujących na ulicach białoruskich miast nie brakuje też naszych Rodaków, obywateli Białorusi, od wieków zamieszkujących te ziemie, którzy ramię w ramię z Białorusinami stawiają opór tyranii, tak samo, jak w czasach wymierzonych w carat powstań narodowych.

I choć pamiętni mrocznych czasów PRL i stanu wojennego  spoglądamy na wydarzenia dziejące się w Mińsku i innych białoruskich miastach ze zgrozą, to wierzymy, że tak jak w Polsce, opór i walka przyniesie wolność.

Wiemy, ile wtedy znaczyła dla nas międzynarodowa solidarność. Poczucie, że nie toczymy boju w samotności i przy zobojętnieniu świata.

Dlatego też wyrażając swój podziw i szacunek zapewniamy Was, że tak jak przez ostanie kilkanaście lat wielu z Was mogło liczyć na naszą Fundację, tak teraz w czasie największej próby nadal będziemy Was wspierać i spieszyć z pomocą.

Jesteśmy dumni, że nasze wieloletnie kontakty i współpraca także w pewnym stopniu przyczyniła się do tego obywatelskiego przebudzenia, którego efektem, w co wierzymy, będzie uwolniona od widma stania się postsowieckim skansenem, prawdziwie wolna .  Kraj, w którym zawsze spotykaliśmy się z sympatią i życzliwością jego mieszkańców.

Żywie Biełaruś!

Zarząd i zespół Fundacji Wolność i Demokracja