Pamiętamy o przeszłości w 102 rocznicę Niepodległości

                      

Przed uroczystością 11 listopada w ciągu września – października dla uczniów Szkoły Polskiej w Gródku na Podolu zostały przeprowadzone warsztaty pod hasłem «O kolorach biały i czerwony». Szkolona młodzież w zakresie wykonania robótek za pomocą atrakcyjnych technologii.

Pani Swietłana Kowalczuk prezentowała uczniom sposoby robienia: Aniołków Nipodległości, drzewek, bukiecików, wianuszków, kwiatów, kotylionów, a także dekorowania słoiczków.

Mnóstwo robótek ręcznych uczniowie Szkoły Polskiej zrobili dla dekorowania, a także dla wręczania upominków gościom uroczystości.

Część robótek zostanie sprzedana podczas obchodów Dnia Niepodległości w kościele parafialnym pod wz. św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

W tym roku, jak i w ubiegłym dzięki wykonanym ozdobom, choinka na sali gimnastycznej będzie w białych i czerwonych kolorach.

Do Dnia Niepodległości Polski uczniowie, nauczyciele Szkoły Polskiej w Gródku, członkowie polskich organizacji przygotowali uroczystości dla każdej klasy oddzielnie (ze względu na Covid 19).

11 listopada od godziny 10.00 do godziny 14.00 uroczyście wystrojeni uczniowie Szkoły Polskiej po kolei: klasa za klasą wchodzili do pięknie udekorowanej sali Gródeckiego Oddziału Związku Polaków na Ukrainie, gdzie śpiewali piosenki i recytowali wiersze patriotyczne, a także robili zdjęcia z wykonanymi robótkami, rysunkami, plakatami.

Za udział w konkursie pod tytułem «O kolorach biały i czerwony», a także za piosenki i wiersze uczniowie Szkoły  Polskiej otrzymali słodycze i upominki.

Wiersze i pieśni patriotyczne prezentowane przez uczniów Szkoły  Polskiej zostały nagrane, później z tych występów zostanie sporządzony filmik, aby szersze koło widzów mogło podziwiać artystyczność młodzieży.

W kościele parafialnym pod wz. św. Stanisława Biskupa i Męczennika zostanie zorganizowane Stoisko Niepodległościowe z robótkami  uczniów szkoły: Drzewkami  Niepodległościowymi, różańcami, bombkami, kwiatami, wianuszkami, aniołkami, serduszkami, bukiecikami, kotylionami, dekorowanymi słoiczkami.

11 listopada o godzinie 14.00 w ogródku szkolnym zostały wysadzone sadzonki jabłoni i czereśni przez członków polskich organizacji: Młodzież Polska Gródzieszczyzny i Gródecki Oddział Związku Polaków na Ukrainie, a także przez nauczycieli i uczniów Szkoły  Polskiej.

Imprezy zostały zorganizowana dzięki Fundacji Wolność i Demokracja w ramach projektu „Dla Niepodległości – kontynuacja”. Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.

Autorki:

Wicedyrektor do spraw wychowania  Irena Pierszchajło

Nauczycielka języka  polskiego Tetiana Mostowa