PATRIOTYCZNY KONCERT W SŁAWUCIE  Z OKAZJI NARODOWEGO DNIA NIEPODLEGŁOSCI

W dniu obchodów jednego z największych świąt dla każdego Polaka – Święta Niepodległości Polski – warunki dyktuje obecna sytuacja kwarantanny.

Przez to, że Sławuta nadal znajduje się w czerwonej strefie epidemiologicznej, imprezy niepodległościowe odbywały się w nie całkiem tradycyjny sposób. Lecz nie zważając na wszystkie zakazy udało się zrealizować świętowanie. Oczywiście, z udziałem nie mniejszej ilości uczestników, niż wcześniej zakładano.

Tak we współpracy ze sławucką Szkołą Sztuk Pięknych odbył się koncert utworów Fryderyka Chopina. Rok 2020 jest rokiem genialnego polskiego kompozytora oraz rokiem, kiedy obchodzimy jego 210. urodziny. Fryderyk Chopin – najwybitniejszy polski muzyk, pianista, jeden z największych kompozytorów w historii muzyki. Z całą pewnością rzec można, iż Fryderyk Chopin był i wciąż pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych Polaków, a jego muzyka jest powszechnie znana i lubiana na całym świecie. W Dniu Niepodległości Polski, przypominamy sobie, słowa polskiego Prezydenta Andrzeja Dudy, mówiące, że „Fryderyk Chopin był wielkim polskim patriotą i twórcą polskiej niepodległości a dzięki twórczości Chopina Polska wróciła na mapę świata w 1918 r.”

Największą robotę w przygotowywaniu takiego koncertu zrobili wykładowcy Szkoły Sztuk Pięknych i ich uczniowie. Dlatego, żeby przygotować ucznia do koncertu trzeba dużo pracy, czasu i oddania części swojego serca każdemu z nich. Koncert nagrano w pustej sali. Dzięki możliwościom Internetu, ten koncert zobaczy dużo więcej ludzi, aniżeli by mogła zmieścić sala koncertowa Szkoły Sztuk Pięknych. Idea takiego koncertu należy jednej z najbardziej utalentowanych wykładowczyni Oddziału fortepianowego Pani Natalii Czajce. Również, nie każdy potrafi wykonać tak pięknie utwory F. Chopina. Wybrano najbardziej utalentowanych pianistów. Utwory Chopina wykonali: wykładowca Oddziału fortepianowego Pan Oleksandr Moisjejew i uczniowie – Zoriana Siminczuk, Karina Ostapczuk, Wiktoria Pigol, Wiktoria Kordun, Elżbieta Malarczuk, Weronika Ponoczowna, Polina Klimczuk, Dasza Bazan. Również i te dziewczynki, które znajdują się na izolacji: Karolina Opanasiuk i Nadija Moch. Prowadzili koncert Pani Olga Kyryluk i Iwan Pyłypej.

Także w ramach obchodów Dnia Niepodległości Polski w Sławucie odbyła się msza święta w intencji Polski o pokój i zgodę oraz o błogosławieństwo Boże dla Polaków na całym świecie w kaplicy pw. Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej w Sławucie. Mszę celebrował proboszcz parafii ks. Wadym Pidkowa.

Projekt „Biało-czerwone ABC. Wspieranie rozwoju edukacji polskojęzycznej na Ukrainie” realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.