Niepodległa – 2020 w Berdiańsku

Dla Polaków Berdiańska Narodowe Święto Niepodległości jest nie tylko powodem do zorganizowania spotkania w gronie rodaków, lecz, a może przede wszystkim, okazją głośno powiedzieć, że jesteśmy. Pokazać, że mieszkamy tuż obok siebie: Polacy, Ukraińcy, Grecy, Bułgarzy, Żydzi, Ormianie i inne narodowości – obywatele niepodległej Ukrainy.

W zglobalizowanym świecie, gdzie zacierają się granice państw i kształty tożsamości, nie możemy pozwolić sobie żyć w izolowanym i zaściankowym świecie. Musimy zdawać sobie sprawę, że pozostajemy sobą, Polakami, tylko na tle Inności, a wszechobecna różnorodność świata tworzy swoistą jedność nowych czasów.

Już od trzech lat, dzięki współpracy z Fundacją Wolność i Demokracja, członkowie Polskiego Kulturalno-Oświatowego Towarzystwa „Odrodzenie” zorganizują obchody 11 listopada na centralnych placach Berdiańska, tym razem na bulwarze nadmorskim. Taki format uroczystości pozwala zrzeszyć i aktywizować środowisko miejscowych Polaków, a także zachęcić do udziału wszystkich zainteresowanych poznaniem kultury polskiej mieszkańców Berdiańska. Dużo osób dowiedziało się o odchodach z mediów społecznościowych, ale też nie zabrakło przypadkowych przechodniów, którzy mogli podziwiać polskie śpiewy, wiersze, tańce, ale też smaki – polskie gospodynie upiekły prawdziwe rogale świętomarcińskie, według przepisów wielkopolskich.

Każdy, kto się wykazał wiedzą o Kraju nad Wisłą, dostał biało-czerwoną kokardkę i śpiewnik polskich pieśni patriotycznych.

– Od kilku lat pracowałam w Polsce. Dobrze znam język i kulturę tego narodu. Moja babcia też, chyba, miała polskie korzenia. Ten występ był dla mnie miłym zaskoczeniem to, że usłyszałam polski język tu, w samym centrum Berdiańska. Zapomniałam o sprawach i przyszłam posłuchać polskich śpiewów i popatrzeć na prawdziwe polskie stroje. Nie mogę teraz wyjechać tam do pracy, więc będę pilnować ogłoszeń na Facebooku, żeby brać udział w takich imprezach – powiedziała Pani Natalia. M. (39 lat).

Wydarzeniem centralnym uroczystości, które możemy potraktować jako edukację międzykulturową, był przemarsz z pięciometrową polską flagą narodową centralnym bulwarem Berdiańska.

Dodamy, że Berdiańsk nie jest w strefie czerwonej, dlatego sytuacja pandemiczna nie stała się przeszkodą w zorganizowaniu obchodów Święta Niepodległości Polski, co pozwoliło zgromadzić jak członków „Odrodzenia”, tak i tłumy widzów.

Niepodległa – 2020 w Berdiańsku udała się!

Uroczystości odbyły się w ramach projektu Fundacji Wolność i demokracja „Dla Niepodległości – kontynuacja”. Projekt współfinansowanego ze środków pochodzących z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.

Źródło: http://polonia.org.ua/niepodlegla-%E2%80%93-2020-w-berdiansku.html