Podróż „Kota w butach do Mikołajowa”

Już po raz szósty grupa teatralna im. A. Fredry działająca przy Związku Polaków na Ukrainie Oddział im. Adama Mickiewicza w Odessie miała okazję wystawić na scenie przedstawienie przygotowane na podstawie bajki Jana Brzechwy.

9 grudnia 2017 roku odescy aktorzy wraz z reżyserką, panią Stellą Michajłową pojechali do Mikołajowa, gdzie na zaproszenie tamtejszego Stowarzyszenia Polaków zaprezentowali swój spektakl. Widowisko teatralne było uświetnieniem spotkania mikołajowskiej dziecięcej Polonii ze Świętym Mikołajem.
Widownię sali Domu Nauczyciela wypełnili uczniowie Szkoły Sobotnio-Niedzielnej. Z zainteresowaniem śledzili perypetie biednego Janka i zabiegi jego sprytnego przyjaciela Kota. Muzyka i wspaniała gra aktorska bardzo spodobały się dzieciom, które jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki przeniosły się w magiczny świat teatru.
Publiczność nagrodziła występ owacyjnymi brawami. Spotkanie z odeskimi aktorami  zakończyło się wspólną zabawą w „pociąg”.  „Jedzie pociąg z daleka”, jedna z bardziej znanych dziecięcych polskich piosenek, wspólny korowód pozostaną na długo w pamięci zarówno dzieci, jak i aktorów.

Sylwia Cichoń
nauczyciel skierowany za granicę przez ORPEG
Zdjęcia Katarzyna Mochowa


Zadanie współfinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2017 roku