PORZĄDKOWANIE POLSKICH CMENTARZY W LUBOMLU, RYMACZACH I MIELNIKACH

Członkowie Stowarzyszenia Kultury Polskiej im. Michała Ogińskiego w Lubomlu kilka razy w roku porządkują polskie cmentarze na terenie rejonu lubomelskiego i szackiego.

W maju tego roku zostały uporządkowane cmentarze w Lubomlu, Rymaczach i Mielnikach.

W sprzątaniu polskiego wojskowo-cywilnego cmentarza w Lubomlu wzięli udział: Maria Szewczenko, Ludmyła Bojko, Denys Szutejew, Dmytro Szutejew, Włodzimierz Pedycz. Wykosili oni i zagrabili trawę, pozamiatali i wynieśli śmieci z terenu cmentarza.

Na cmentarzu w Mielnikach spoczywają żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza, którzy zginęli we wrześniu 1939 r. podczas bitwy z sowieckimi najeźdźcami pod Szackiem. W czyszczeniu nagrobków, zamiataniu i grabieniu w tym miejscu wzięli udział członkowie oddziału Stowarzyszenia w rejonie szackim: Oleg Lisowskij i Maria Szewczenko.

W maju prace porządkowe na polskim wojskowo-cywilnym cmentarzu w Rymaczach prowadzili: Jaryna Olech, Dmytro Pyłypczuk oraz Włodzimierz Pedycz.

Tegoroczne intensywne opady deszczu sprzyjały szybkiemu zarastaniu cmentarzy trawą. Zatem już w czerwcu członkowie Stowarzyszenia znowu porządkowali cmentarz w Rymaczach. W pracach wzięli udział: Witalij Bojko, Ludmyła Bojko, Ludmyła Syluk, Władysław Syrotiuk, Olena Sztańska, Wiktoria Sztańska oraz uczennice szkoły polskiej przy SKP im. Michała Ogińskiego – Marta Syluk i Marjana Bojko.

Włodzimierz PEDYCZ
Zdjęcia: Maria Szewczenko (z cmentarza w Lubomlu),
Bogdan Szewczenko (w Mielnikach), Jaryna Olech (w Rymaczach w maju),
Marta Syluk i Ludmyła Bojko (w Rymaczach w czerwcu)