Projekt „Wielcy Polacy dla Polski i Świata” dotarł do Kropywnyckiego

24 listopada, w niedzielę, w Dziale Sztuki Biblioteki Obwodowej im. D. Czyżewskiego w Kropywnyckim dzieci oraz młodzież ze Stowarzyszenia „Polonia” im. K. Szymanowskiego w Kropywnyckim wzięli udział w wystawie i grze ekonomicznej w ramach projektu Fundacji Wolność i Demokracja „Wielcy Polacy dla Polski i świata. Wystawa i ekonomiczna gra edukacyjna dla dzieci i młodzieży na Ukrainie”. Możliwość zapoznania się z wystawą mieli nie tylko uczestnicy projektu, lecz każdy odwiedzający bibliotekę.
Po krótkim wprowadzeniu uczestników podzielono drogą losowania na dwie grupy: przedsiębiorców i inwestorów. Ci pierwsi zapoznali się z biografiami i działalnością ludzi biznesu XIX wieku, którzy mieli wpływ na rozwój Polski, będącej pod zaborami: księcia Franciszka Ksawerego Druckiego-Lubeckiego, Ignacego Łukasiewicza, Franciszka Stefczyka, Leona Sapiehy, Jana Szczepanika, Michała Elwira Andriollego. Inwestorzy analizowali, jakie kupić akcje, ryzykowali, a po zakończeniu giełdy dowiedzieli się, ile zarobili. Uczestnicy projektu mieli uświadomić, że warto marzyć, rozwijać się i nigdy się nie poddawać. Warto być przedsiębiorczym i spełniać swoje marzenia.
Projekt został współfinansowany przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej w ramach sprawowania opieki nad Polonią i Polakami za granicą.