Szkoła średnia w Stryju gościła polską młodzież z Zakopanego

Jesień jest piękna zarówno ze względu na swoje złote barwy, jak i miłe odwiedziny. W dniach 17-20 października 2018 roku  Średnia Szkoła Ogólnokształcąca I-III stopnia nr 6 w Stryju gościła polską młodzież z Zakopanego – miasta partnerskiego Stryja.

Uczniowie oraz ich opiekunowie zamieszkali w domach naszych uczniów. Dla tych ostatnich była to wspaniała okazja, by podszkolić język polski! Wszyscy się bardzo zintegrowali!
czwartek, 18 października, cała ekipa pojechała do Lwowa na wycieczkę śladami znanych Polaków. Na Cmentarzu Łyczakowskim uczniowie zapalili znicz, odbyli wspólną modlitwę w katedrze łacińskiej, zrobili wspólne zdjęcie przy operze. W piątek, 19 października, wszyscy udali się na lekcje do szkoły, a potem odwiedzili klasę języka polskiego. Właśnie podczas tego spotkania nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Janusza Korczaka w Zakopanem wręczyli godło swojego miasta, symbole szkoły oraz prezenty dla klasy – książki. Po obiedzie wszyscy poszli na spacer po Stryju. Kolejnym punktem programu była gra w paintball w Morszynie. Pod koniec dnia odbyła się kolacja pożegnalna, ponieważ w sobotę rano goście wracali do domu. Pożegnanie było bardzo uczuciowe i wzruszające.
Dyrekcja postanowiła, że wiosną odbędzie się kolejne spotkanie, tym razem w Polsce!

 

Średnia Szkoła Ogólnokształcąca I-III stopnia nr 6 w Stryju uczestniczy w projekcie „Wybieram polski. Promocja języka polskiego w szkołach ukraińskich” jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2018”.