Szarogród

Nazwa podmiotu nauczania

Szarogrodzka Rejonowa Społeczna Organizacja im. Jana Zamoyskiego

Adres 

23 500 Obwód Winnicki, Szarogród, ul. Bohaterów (Geroiw)Majdanu 220 K-A

Data założenia 

29. 12. 2011

Liczba uczniów i nauczycieli 

103 uczniów i 1 nauczyciel  wolontariusz

Opis działalności szkoły/ punktu nauczania

Nauczanie języka polskiego w Szarogrodzie rozpoczęto  w październiku 2012 r, kiedy do Szarogrodu został skierowany przez ORPEG nauczyciel języka polskiego. Nauczyciel został zaproszony do pracy w Szarogrodzkim  Rejonowym Gimnazjum i Organizacji im. J. Zamoyskiego.

W gimnazjum nauka języka polskiego jest dostępna dla wszystkich chętnych uczniów klas 3 – 11 w formie fakultetu lub koła języka polskiego oraz zajęć indywidualnych dla wybierających studia w Polsce. Uczniowie gimnazjum biorą udział w konkursach recytatorskich, przygotowują szkolne uroczystości dla rodziców , uświetniają swoimi występami seminaria organizowane przez szkołę.

Z każdym rokiem przybywa punktów nauczania przy organizacji. Początkowo zajęcia odbywały się w dwóch grupach w sali użyczonej przez Ośrodek Kolpinga w Szarogrodzie. Od września 2014r. organizacja przejęła na swoje potrzeby budynek,  w którym odbywa się nauczanie.

W drugim roku działalności uruchomiono nowe punkty nauczania przy szkole i przy parafii w Murafie. W bieżącym roku szkolnym kontynuowane jest nauczanie w Szarogrodzie i Murafie  oraz powstał kolejny punkt przy szkole w Gibaliwce. Na niedzielne zajęcia do Szarogrodu dojeżdżają  uczniowie w różnym wieku, młodzież i dorośli z okolicznych miejscowości: Budne, Dżuryn, Łosowa. Przygotowują się do rozmowy z konsulem na Kartę Polaka oraz na studia i do pracy w Polsce. Poznają też kulturę polską poprzez wyjazdy na Festiwal Kultury Polskiej do Winnicy i koncerty zespołów polskich zaproszonych przez konsulat do Murafy.

W rejonie szarogrodzkim systematycznie wzrasta liczba uczniów języka polskiego.

Szarogrodzka Rejonowa Społeczna Organizacja im. J. Zamoyskiego otrzymała od Fundacji Wolność i Demokracja dofinansowanie w programie “Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie”.

DSC_0882