Uczniowie szkół z Tarnopola i Winnicy zapoznali się z międzynarodowym kontekstem epoki Sejmu Wielkiego

W dniu 16 września 2021 uczniowie Punktu Nauczania przy PSKO w Tarnopolu oraz Filii Sobotnio-Niedzielnej Szkoły im. Grocholskich uczestniczyli  w on-line lekcji z okazji obchodów 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Lekcja składała się z części wykładowej, którą wzbogacały materiały filmowe, pytania kontrolne, zabawy związane z wcielaniem się w role oraz prezentacją replik strojów, mundurów i broni z epoki. Uczestnicy poznali kontekst międzynarodowy epoki Sejmu Wielkiego, przybliżono im sytuację, która skłoniła posłów do pracy nad uchwałami oraz ustawą rządową. Zostały omówione szczegółowe aukcję wojska, czyli projekt wzmocnienia armii Rzeczpospolitej. Zaprezentowano wówczas sposób ładowania karabinu skałkowego a za pomocą dwóch fragmentów filmowych zilustrowano specyfikę toczenia bitew u schyłku XVIII wieku. Uczestnicy przeanalizowali z prowadzącymi najważniejsze artykuły konstytucji oraz zapoznali się z fragmentami wspomnień uczestników pamiętnego posiedzenia z 3 maja. Podczas lekcji zaprezentowano też działania opozycji i targowiczan oraz dokładnie omówiono przyczyny klęski wojsk Rzeczpospolitej w wojnie 1792 roku. W lekcji wzięło udział 35 uczniów. Lekcje poprowadził Łukasz Wrona i Tomasz Żurawski.

Lekcje żywej historii są realizowane przez Fundację Wolność i Demokracja w ramach  projektu  “DLA NIEPODLEGŁOŚCI – kontynuacja”.  Działanie  “Uroczyste obchody 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w 40 placówkach oświatowych na całym świecie”.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021”