Lekcje żywej historii on-line z okazji obchodów  230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maj zapisz swoją szkołę

Fundacja Wolność i Demokracja

zaprasza szkoły polonijne i organizacje polskie do udziału w on-line lekcjach „żywej historii”  z okazji obchodów  230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, ustanowił rok 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja.

Podążając za tę myślą chcemy w szczególny sposób pochylić się nad znaczeniem tego wydarzenia w dziejach Polski i darzeniu do niepodległości i wolności. Gdyż Konstytucja 3 Maja była owocem wielkiej pracy stronnictwa patriotycznego, które dążyło do odnowy ustroju politycznego i społecznego Rzeczypospolitej, tak, aby wzmocnić państwo i umożliwić jego przetrwanie wbrew zamiarom mocarstw ościennych.

Konstytucja 3 maja wyrażała 2 podstawowe wartości Narodu Polskiego, które prześwitywały przez wieki – Wolność i Wiarę.

Zapraszamy do udziału w lekcjach on- line “Vivat Maj!”

Czas realizacji : wrzesień –  październik  2021, ZOOM

 Może to być lekcja na rozpoczęcie roku szkolnego w waszej szkole!

Zapisz szkołę już dziś:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Gy0KuzqgfDjURIAY6PaSC2p3dy3bosIeziAmCi6VS0E/edit#gid=1171762761

 

Zadanie przewiduje udział członków organizacji i szkół polonijnych w edukacyjnych “żywych lekcjach z historią”, w formie on-line za pośrednictwem platformy zoom (jedna lekcja 90 min). W jednej lekcji obowiązkowo powinny wziąć udział uczniowie 2 placówek oświatowych/ organizacji polonijnych, zachęcamy do współpracy i poznawania nowych środowisk polonijnych.

Zorganizujemy 20 lekcji prowadzonych przez doświadczonych lektorów historyków przebranych w stroje z epoki podczas lekcji uczniowie zapoznają się z okolicznościami uchwalenia i obalenia Konstytucji 3 Maja, działalnością Sejmu Czteroletniego, Twórcami Konstytucji 3 Maja, znaczeniem uchwalenia Konstytucji 3 Maja dla Narodu Polskiego.

Lekcje historii online “Vivat Maj!” mają 2 warianty i są dostosowane do potrzeb odbiorców:

wariant 1 – dla uczniów szkół podstawowych (młodszych 12 -15 lat ),

wariant 2 – dla uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów, osób dorosłych (15+)

Lekcja składać będzie się z części wykładowej, podczas której przedstawiona zostanie geneza uchwalenia konstytucji i jej najważniejsze prawa oraz prezentacyjnej, w której edukatorzy zaprezentują kopie strojów, rekwizytów i broni użytkowanych w czasach stanisławowskich. Pozwolą one na scharakteryzowanie armii Rzeczypospolitej z okresu wojny w obronie konstytucji w 1792 roku.

Aby zapisać szkołę sobotnią/ punkt nauczania przy organizacji polonijnej/ do udziału w projekcie  należy kliknąć na poniższy link  i wypełnić formularz, zaznaczając podane przez siebie dane na kolor żółty.

Po zaakceptowaniu terminu przez prowadzących, potwierdzimy Państwu możliwość realizacji lekcji w danym terminie i wyślemy link  do spotkania na zoomie.

Potwierdzona przez Fundacje WID lekcja w tabelce będzie wyświetlać się kolorem zielonym.

Żeby lekcja mogła się odbyć mają zgłosić się na ten sam termin 2 placówki polonijne!

Lekcje żywej historii są realizowane przez Fundację Wolność i Demokracja w ramach  projektu  “DLA NIEPODLEGŁOŚCI – kontynuacja”.  Działanie  “Uroczyste obchody 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w 40 placówkach oświatowych na całym świecie”.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021”

osoba do kontaktu : [email protected]