Uroczysta akademia upamiętniająca 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w TKP im. W.S. Reymonta w Równem

12 listopada 2021 roku w siedzibie Towarzystwa Kultury Polskiej im. Władysława Stanisława Reymonta w Równem odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Pieśnią, muzyką, poezją i słowami wspomnień uczciliśmy wielkie święto narodowe.
W świątecznym dla nas dniu zabrzmiały hymny Polski  i Ukrainy, tym radośniej, że do Towarzystwa Kultury Polskiej w Równem przybyli… ułani,  przedstawiciele Towarzystwa Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Chrzanowie, na czele z prezesem Ryszardem Sobierajem. To ludzie, którzy swą postawą i czynami wskrzeszają dawnych bohaterów, którzy przyczynili się do tego, żeby współczesne pokolenie mogło cieszyć się Niepodległą Ojczyzną.
Jak każdego roku, w celu uczczenia Święta Niepodległości Polski przygotowaliśmy uroczystą akademię. Młodzież z głębokim zaangażowaniem przystąpiła do zadań, a najmłodsi z wielkim przejęciem recytowali wiersze. Młodzież przypomniała również fakty historyczne dotyczące krętych dróg prowadzących Polaków do odzyskania niepodległego państwa. Wyświetlono prezentację multimedialną.
Artystyczne wykonanie pieśni patriotycznych: „O mój rozmarynie”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Ułani, ułani…” i wielu innych utworów zaprezentował zespół Faustyna pod kierownictwem Andżeliki Fedorowej. Było to wzruszające. Liliana Ibułajew zagrała na skrzypcach „Nokturn” Fryderyka Chopina. Na zakończenie uczennica Szkoły Sobotnio-Niedzielnej działającej przy TKP w Równem Łada Opanasiuk wykonała na bandurze pieśń „Hej, sokoły”.
Prezes Władysław Bagiński podziękował gościom, że zaszczycili swoją obecnością Towarzystwo Kultury Polskiej w Równem, za wzruszające życzenia Ryszarda Sobieraja skierowane do starszego pokolenia Polaków mieszkających w Równem, a także do młodych o nieustanne pielęgnowanie i dbanie o wolność i niepodległość Ojczyzny. Wszyscy występujący zostali nagrodzeni brawami i słodyczami z Polski. Potem był poczęstunek, wspólny śpiew pieśni patriotycznych i pamiątkowe zdjęcie. Tradycyjnie wszyscy uczestnicy częstowali się rogalami świętomarcińskimi. W najwyższym stopniu zadbano o środki bezpieczeństwa.
Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu „Dla Niepodległości – kontynuacja” realizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja, ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.

Elżbieta Piotrowska, nauczycielka języka polskiego skierowana przez ORPEG

Foto:  Natalia Jaworska