Uroczysta Akademia upamiętniająca 103 rocznicę Niepodległości Polski w TKP im.Wł.St.Reymonta w Równem.

12 listopada 2021 roku w siedzibie TKP im.Wł.St.Reymonta w Równem odbyła się Uroczysta Akademia upamiętniająca 103 rocznicę Niepodległości Polski.  Pieśnią, muzyką, poezją i słowami wspomnień uczciliśmy wielkie święto narodowe.

W świątecznym dla nas dniu zabrzmiały hymny Polski  i Ukrainy tym radośniej, że do Towarzystwa Kultury Polskiej w Równem przybyli …  Ułani,  przedstawiciele Towarzystwa Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Chrzanowie, na czele z Prezesem Panem Ryszardem Sobierajem.  To ludzie, którzy swą postawą i czynami wskrzeszają tamtych bohaterów, żeby współczesne pokolenie mogło cieszyć się Niepodległą Ojczyzną.

Jak każdego roku  w celu uczczenia Dnia Niepodległości Polski przygotowaliśmy uroczystą akademię. Młodzież z głębokim zaangażowaniem przystąpiła  do zadań, a najmłodsi  z wielkim przejęciem  recytowali wiersze. Młodzież przypomniała również fakty historyczne dotyczące krętych dróg do odzyskania  niepodległości Polski. Wyświetlono prezentację multimedialną.

 Artystyczne wykonanie pieśni patriotycznych – „O mój rozmarynie”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Ułani, ułani…” i jeszcze wiele innych utworów wykonał  Zespół Faustyna pod kierownictwem Andżeliki Fedorowej. Było to wzruszające. Pani Liliana Ibułajew  na skrzypcach zagrała „Nokturn”  Fryderyka Chopina.

 Na zakończenie uczennica szkoły sobotnio-niedzielnej przy TKP w Równem  – Łada Opanasiuk  zagrała na bandurze pieśń  „Sokoły”. Prezes Władysław Bagiński podziękował gościom, że zaszczycili swoją obecnością Towarzystwo Kultury Polskiej w Równem, za wzruszające słowa życzeń Pana Ryszarda Sobieraja skierowane do starszego wspaniałego pokolenia Polaków  mieszkających w Równem, a także do młodych o nieustanne pielęgnowanie i dbanie o wolność i niepodległość Ojczyzny.  Wszyscy występujący zostali nagrodzeni brawami i słodyczami z Polski. Potem był poczęstunek, wspólny śpiew pieśni patriotycznych i pamiątkowe zdjęcie.  Tradycyjnie wszyscy uczestnicy częstowali się rogalami świętomarcińskimi. W najwyższym stopniu zachowano bezpieczeństwo.

 Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu «Dla Niepodległości – kontynuacja» realizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja, ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.

 

Elżbieta Piotrowska, nauczyciel języka polskiego,

skierowana przez ORPEG

foto  Natalia Jaworska