Uroczystości z okazji 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Kostopolu

W Sobotniej Szkole przy Towarzystwie Kultury Polskiej w Kostopolu 16 maja obchodzono 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji. Sytuacja epidemiologiczna wniosła swoje korektywy, dlatego impreza odbyła się o dwa tygodnia później. Ale wszyscy uczniowie oraz ich rodzice czekali na koncert z niecierpliwością!

Spotkanie było poświęcone przeszłości Polski. Koncert zawierał dwie części. W pierwszej  uczniowie przedstawili dwie scenki o dramatycznych chwilach w dziejach państwa 1772 roku, który na zawsze przeszedł do historii pod nazwą I rozbioru. W drugiej części uczestnicy koncertu wrócili się do dni nowoczesnych i sprawdzili swoją wiedzę o kraju w turnieju “Wspaniała Polska”, który składał się z pięciu rund. Uczniowie byli podzieleni na dwie grupy i rywalizowali między sobą: rozwiązywali kryptogramy, rebusy i krzyżówki, grali w kalambury “Znani Polacy”. Czas na wykonanie był ograniczony. Na gości imprezy czekała niespodzianka – quiz “Ciekawostki o Polsce” o top 5 najpiękniejszych miejscach kraju. Najbardziej drżącym momentem było śpiewanie hymnu w wersji akustycznej.
Po skończeniu koncertu prezes Towarzystwa Tetiana Ostapenko pogratulowała wszystkim obecnym z okazji tego szczęśliwego wydarzenia. Za aktywny udział w imprezie dzieci otrzymali piękne prezenty.

Działanie realizowane w ramach projektu  „Biało-Czerwone ABC. Wsparcie inicjatyw edukacyjnych uzupełniających edukację polskojęzyczną na Ukrainie” realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja.

Projekt wspierany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granica 2021.