Zakończenie roku szkolnego w Stowarzyszeniu Kultury Polskiej im. Z. Krasińskiego w Białej Cerkwi.

,,Stoi na stacji lokomotywa.
Ciężka, ogromna i pot z niej spływa.

Stoi i już czeka, by zabrać uczniów Polskiej Szkoły Sobotniej działającej przy Stowarzyszeniu Kultury Polskiej im. Z. Krasińskiego w Białej Cerkwi na zasłużone wakacje.
Zanim jednak pociąg ruszy ku letniej przygodzie przed członkami organizacji jeszcze czas na ostatnie spotkanie, zamykające ważny etap edukacyjny – uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/2021.

W środę, 26 maja br. zasnute deszczowymi chmurami niebo nie sprzyjało planowanym wystąpieniom artystycznym na ulicy przed siedzibą stowarzyszenia. Niemalże w ostatniej chwili udzieliła schronienia przed deszczem życzliwa naszej artystycznej inicjatywie Biblioteka Centralna, udostępniając salę na uroczyste spotkanie.

,,Nagle – gwizd!
Nagle – świst!
Para – buch!
Koła – w ruch!”

Na niedużą scenę wjechała wielka lokomotywa. Siedemnastu pełnych zaangażowania dziecięcych i dorosłych recytatorów przedstawiło w sposób humorystyczny wiersz Juliana Tuwima. Lokomotywa ustami wykonawców i gwizdała, i świstała, i buchała, by wreszcie z podoczepianymi do niej wagonami ruszyć w dalszą podróż.

Kolejną stacją pędzącej lokomotywy była już Polska. A jeżeli Polska to przywołać należy nieodłącznie kojarzący się z krajem nad Wisłą Polonez! Cztery pary tancerzy z dużą starannością i uwagą wykonały w kole i korowodzie ten misterny, najstarszy polski taniec narodowy.

Atmosferę kończącego się roku szkolnego, a więc chwilę rozstania i jednocześnie nadziei na zdobywanie nowych szlaków, przywołała w wykonaniu uczniów piosenka biesiadna ,,Żyjmy więc, póki czas”.

Prezes stowarzyszenia Helena Chomenko pogratulowała wszystkim uczniom osiągniętych wyników i wręczyła pamiątkowe dyplomy. W zamykającym uroczystość słowie zachęciła również do udziału w przypadającym na początek września kolejnym cyklicznym wydarzeniu. Corocznie odbywa się w Polsce, jak i w ośrodkach polonijnych na całym świecie Czytanie Narodowe. By polska literatura klasyczna stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym, uczestnicy spotkania publicznie odczytują wyznaczonego dnia przygotowany wcześniej fragment polskiego dzieła literackiego. Tym razem będzie to ,,Moralność pani Dulskiej” – tragifarsa kołtuńska Gabrieli Zapolskiej. Stowarzyszenie Kultury Polskiej im. Z. Krasińskiego z Białej Cerkwi obok innych miast świata obecne jest również na interaktywnej mapie prezydenckiej inicjatywy i od wielu już lat w tej, jakże ważnej dla ducha polskiego narodu, akcji towarzyszy.

A teraz już nadszedł czas, by wakacyjną podróż rozpocząć. Lokomotywa czeka. Wsiadajmy więc czym prędzej do wagoników, by wyruszyć ku letniej przygodzie..

Stowarzyszenie Kultury Polskiej im. Z. Krasińskiego w Białej Cerkwi jest wspierana przez Fundację Wolność  i Demokracja w ramach projektu  „Biało-Czerwone ABC. Wsparcie inicjatyw edukacyjnych uzupełniających edukację polskojęzyczną na Ukrainie”.

Projekt wspierany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polonia i Polacy za granicą 2021”.

Autor:  Darlena ZAWADA (ORPEG)