Uroczystości z Okazji Dnia Flagi RP, Dnia Polonii i Polaków za Granicą, oraz 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Winnicy.

Spotkania poświęcone Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Dniu Polonii i Polaków za Granicą oraz Narodowemu Świętu Konstytucji  3 maja odbyły się 4 i 5 maja w siedzibie Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia” w Winnicy. Ze względu na ograniczenia związane z koronawirusem i wymogami zachowania bezpieczeństwa, spotkanie odbyło się w 2 grupach.
Ciekawą prezentację o historii powstania Konstytucji 3 Maja oraz jej rozwoju w ciągu 230 lat od dnia jej uchwalenia przygotowała Maryna Balzan. Uczniowie uczący się języka polskiego i historii Polski oraz dorośli uczestniczyli w quizie historycznym dotyczącym okresu Konstytucji 3 Maja,  który przygotowali Wiktoria Konowałowa oraz Marek Wróblewski, nauczyciel skierowany do pracy dydaktycznej przez ORPEG w Winnicy.  Wszyscy uczestnicy obejrzeli filmy dokumentalne, związane z tym wydarzeniem. Ewelina Mazur przygotowała recytację wiersza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Pieśń o fladze”.  Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku.
Dzień Polonii i Polaków za Granicą jest obchodzony już od 19 lat jako dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, w dowód uznania wierności i przywiązania do polskości.

Działanie realizowane w ramach projektu “Dla NIEPODLEGŁOŚCI – kontynuacja” realizowanego przez Fundacje Wolność i Demokracja.

Projekt wspierany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granica 2021.

Z całego serca dziękujemy za wsparcie.

Autor: Maria Kozyrska- Mazur
Zdjęcia: Aleksy Mazur