VII Ogólnoukraińskie Dyktando z Języka Polskiego w Sławucie

10 października w Sławucie odbyło się kolejne, już VII, Ogólnoukraińskie Dyktando z Języka Polskiego.

W roku 2020 na tryb przeprowadzenia dyktanda mocny wpływ miała epidemia koronawirusa. Po raz pierwszy dyktando odbyło się w siedzibie Związku Polaków na Ukrainie Oddział w Sławucie bez wyjazdu do miasta obwodowego.

Pisanie tekstu w języku polskim w Sławucie zgromadziło dość dużą ilość uczestników. To między innymi uczniowie starszych grup uczących się polskiego oraz osoby dorosłe. Już dawno nie było w klasie tyle osób, tak żeby nie wystarczało miejsca wszystkim chętnym. Ktoś musiał pisać na książce na kolanach, lecz każdy chętny wziął udział w napisaniu dyktanda. I uczestników było chyba więcej, aniżeli mogło pojechać do Chmielnickiego.

Część wstępną zaczęliśmy od wykonania hymnu narodowego. Dalej nauczycielki wyjaśniły reguły napisania dyktanda, uczestnicy otrzymali kartki i długopisy i przystąpili do roboty.  Dyktando pisano w klasie i biurze ZPU Oddział w Sławucie.

Dyktando zostało przeprowadzone w ramach projektu „Biało-czerwone ABC. Wspieranie rozwoju edukacji polskojęzycznej na Ukrainie” realizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja. Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.

Po napisaniu dyktanda, póki nauczycielki sprawdzały roboty, uczestnicy obejrzyli film animowany zrealizowany przez Instytut Pamięci Narodowej Bitwa Warszawska 1920.

Każdy z uczestników otrzymał dyplom, a zwyciężcy otrzymali bardzo cenne prezenty. Tak że warto było dobrze napisać dyktando! Zwyciężcy w prezenty otrzymali ekskluzywne kubki, słuchawki, myszy komputerowe i pindrive’y, słowniki i książki.

Gratulujemy naszych zwyciężców! Wśród dorosłych przyznano tylko II miejsce, gratulujemy panu Oleksandrowi Kostiukowi, mamy dwa III miejsca: pani Julia Samkowska i pani Wiktoria Jakymczuk.             Wśród dzieci: III miejsce przypadło dla Maksyma Ososiuka, II – Darii Sawczuk, I – Swietłany Singajewskiej.

Autor: Larysa Cybula, ZPU Oddział w Sławucie,