W Nowym Rozdole odbyło się VII Ogólnoukraińskie Dyktando Języka Polskiego “Ja piszę, Ty piszesz, My piszemy… po polsku”

 8 października 2020 roku w uczniowie Centrum Kulturalno-Oświatowego im. Karoliny Lanckorońskiej pisali VII Ogólnoukraińskie Dyktando Języka Polskiego „Ja piszę, ty piszesz, my piszemy… po polsku” realizowane w ramach projektu „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie”. 
Jest to wspaniały pomysł Fundacji Wolności Demokracja sprawdzić znajomość ortografii, interpunkcji gramatyki języka polskiego nie tylko dla uczących się języka polskiego, ale tych kto jego uczy.  W tym roku Dyktando było poświęcone Bitwie Warszawskiej setną rocznicę której obchodzimy w 2020r. W naszej szkole do napisania przystąpiło 28 osób.
Zostało powołane 4-osobowe Jury, któremu dość ciężko było wyłonić zwycięzcę. Mistrzem pióra została Anastazja Tanczak  (12lat), wicemistrzem Karolina Nakoneczna (13 lat) , II wicemistrzem Julia Kryżaniwska (13 lat).
“Bardzo się cieszę wygranej”  – powiedziała Anastazja. “Bardzo lubię język polski. Wiem, że  uznawany jest za jeden z najtrudniejszych na świecie językówale dużo czytam i myślę że właśnie to pomogło mi wygrać.”  Karolina się przyznała, że zawiodła ją znajomość napisania wyrazów małą i dużą literą, ciężko było z nazwami armii, jednostek wojskowych i etc.
Julia natomiast powiedziała  “Cieszę się że zajęłam III miejsce, ale przyznam się, że starałabym się więcej gdyby dyktando miało charakter międzyszkolny, bardzo lubię jego pisać we Lwowie i rywalizować z uczniami z innych polskich szkół Lwowskiego Konsularnego Obwodu”.
Uczniowie faktycznie co roku wyjeżdżali na napisanie Dyktanda do Lwowa. Była to dla nich możliwość również integracji z innymi uczniami kochającymi język polski. W tym roku pandemia przekreśliła wszystkie zaplanowane wyjazdy i integracje, ale jesteśmy bardzo wdzięczni Fundacji Wolność i Demokracja za możliwość przeprowadzenia Dyktanda w naszych miejscowych placówkach nauczających i promujących język polski. Takie projekty zawsze podbudowują dzieci do uczenia się, zachęcają do czytania, do zajrzenia do słownika ortograficznego.
VII Ogólnoukraińskie Dyktando Języka Polskiego „Ja piszę, ty piszesz, my piszemy… po polsku” skończyło się wręczeniem dyplomów, rozdaniem nagród i upominków. A po tym uczniowie w ramach projektu mieli poczęstunek, na którym  omawiali i analizowali swoje błędy . Myślimy, że następnego roku ich (błędów) będzie zdecydowanie mniej.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.