W Murafie oddano hołd Polakom ofiarom Wielkiego Głodu z lat 1932-33

W Murafie na Podolu, w miejscu upamiętniającym polskie ofiary Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach 1932-33, oddano hołd ofiarom Polakom.Z okazji zbliżającej się uroczystości Wszystkich Świętych jedna z październikowych lekcji języka polskiego przy Szarogrodzkiej Rejonowej Społecznej Organizacji im. Jana Zamojskiego została przeznaczona na odwiedzenie miejscowego cmentarza w Murafie i oddanie hołdu Polakom ofiarom Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach 1932-1933.

Uczniowie młodszej grupy językowej usłyszeli od Pani Nauczycielki oraz Pana Prezesa Szarogrodzkiej Rejonowej Społecznej Organizacji im. Jana Zamojskiego krótką informację o tym miejscu. Następnie została złożona wiązanka z biało-czerwonych kwiatów, oraz zapalono znicze.

Po krótkiej modlitwie po polsku wszystkie dzieci z zainteresowaniem przeglądały tablice memorialne w poszukiwaniu nazwisk swoich bliskich. Okazało się, że prawie wszyscy, a niektórzy nawet wielokrotnie, znaleźli tu swoich przodków.

Punkt nauczania przy Szarogrodzkiej Rejonowej Społecznej Organizacji im. Jana Zamojskiego jest objęty opieką merytoryczna i finansową Fundacji Wolność i Demokracja, realizowanej w ramach projektu “Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie”.
Celem projektu jest podniesienie poziomu nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce.

Źródło: http://polacy.info.pl/pl/2196/murafie-oddano-hold-polakom-ofiarom-wielkiego-glodu-1932-33/

Murafa_4-635x420 Murafa_6-635x420 Murafa_7-420x635 Murafa_8-635x476