W nas jest Polska – Jubileusz 50-lecia Polskiej Macierzy Szkolnej w Niemczech: prezentacja programów szkolnych

„Nasza Polska Macierz Szkolna

Dzieci, młodzież – w krąg gromadzi

Z nią uczymy się języka

Dawniej i dziś z tego radzi.”

Adekwatnie do słów hymnu Polskiej Macierzy Szkolnej w Niemczech, autorstwa Krystyny M. Barbary Leonowicz- Babiak, krzewienie polskiej kultury i tradycji, poświęcenie się nauczaniu naszych dzieci języka przodków było i jest głównym wspólnym celem działania we wszystkich szkołach Macierzy, choć ośrodki te dzielą niebagatelne odległości na mapie.

Agnieszka Beresinska, autorka scenariusza, a zarazem moderatorka programu „W nas jest Polska”,

w którym wszystkie szkoły mogły się zaprezentować przed Panią Prezydentową i wszystkimi gośćmi, słowami hymnu PMSz trafnie powiązała poszczególne wystąpienia. Zadbała o to, by sam występ poprzedzony był przemyślanym wstępem, w którym niebanalnie podane były najważniejsze informacje zarówno o placówce, nauczycielu,  jak i o osobach znajdujących się na scenie.

A czegóż tam  nie było! –  „Krakowiaczek jeden” odśpiewany i brawurowo odtańczony przez dzieci w wieku  4-11 lat oraz wspaniale wyrecytowane „Abecadło” Julina Tuwima, w którym swoje role mieli wszyscy uczniowie  z Hamburga, wzruszająca piosenka „Od morza aż do Tatr” w ciekawej interpretacji trzynastoletniej Dominiki Skowron, z pięknym układem choreograficznym – tańcem flag –  przygotowanym przez pierwszoklasistów ze szkoły Wuppertal III. Uczniowie z Wuppertalu II i III nie pozostali w tyle. Pod okiem Lucyny Kopiczynski rozśpiewali widownię przyśpiewką góralską „Hej, górol ci jo górol” z akordeonowym akompaniamentem Julii Busch, rozbudzili apetyt na słodycze zabawnym i świetnie wykonanym wieszem E. Roeske-Tracz „Za witrynę”, a na koniec ich pięknie ubrane w oryginalne góralskie stroje mamy częstowały siedzących na widowni gości własnymi wypiekami. Również szkoła w Solingen poradziła sobie z wyzwaniem. Starsi uczniowie przygotowali na tę specjalną okazję nową „awangardową” wersję „Kopciuszka”, którą rozbawili widzów i za którą zebrali wiele braw. Dzieci uczące sie w Neukirchen-Vluyn popisały się zdolnościami muzycznymi

i ponownie przeniosły wszystkich w górskie klimaty piosnką „Hej, przez żywieckie pola leci sarna, hej nóskami przebiero boby zarła…”, by następnie oddać głos jednemu z najmłodszych uczestników, Roniemu, który, ubrany w tradycyjny górniczy strój, ze wzruszeniem recytował wiersz „To jest Polska”. Godny podziwu występ szkoły zakończył śpiew znanej wszystkim góralskiej piosenki „Hej, bysto woda” przy akompaniamencie skrzypiec nauczycielki Moniki Słowik. Szkoła w Paderborn przygotowała własne ABC.  Uczniowie ciekawie i wzruszająco powiedzieli o osobie, o szkole, o domu, o lekcjach, wykorzystując początkowe litery nazw swojego miasta. Ta idea bardzo spodobała się widzom, którzy nie szczędzili braw. Najstarsi uczniowie, reprezentujący na spotkaniu grupę certyfikatową, w sposób bardzo utentyczny opowiedziali o swoich doświadczeniach w polskiej szkole w Bielefeldzie i Wuppertalu, zachęcając swych młodszych kolegów i koleżanki do podjęcia trudu nauki języka polskiego, wytrwałości i zmierzenia się z egzaminem certyfikatowym. A odpowiedzią był rapowa opowieść o wspaniałej szkole w Duisburgu w wykonaniu uczniów tej placówki, którzy nie tylko poradzili sobie świetnie ze stylem muzycznym, ale zadbali również o pasujące stroje.

„Ziemski glob – ogród nasz

Odbędziemy w nim swój staż

Ile nas – tyle dróg

Niech nas wspiera na nich Bóg.”

Ostatnią zwrotką hymnu Polskiej Macierzy Szkolnej zakończył się pokaz zatytułowany „W nas jest Polska”, a moderatorka, Agnieszka Beresińska, podziękowała wszystkim uczestnikom występów za uwagę, dzieciom oraz nauczycielkom za znakomicie przygotowanie programu i uczniów.

Różnorodne formy przedstawienia przygotowanego programu zadziwiły widzów pomysłowością, bardzo dobrym przygotowaniem uczniów, świetnym doborem kostiumów oraz środków wyrazu, ale także autentycznością. Powstało niezwykle barwne, różnorodne i ciekawe widowisko, w którym przez 55 minut każda społeczność szkolna miała swoje przysłowiowe „5 minut”.

Obchody jubileuszu były współfinansowane  w  ramach  projektu „W nas jest Polska. Obchody jubileuszu 50-lecia istnienia Polskiej Macierzy Szkolnej w Niemczech” w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2019 r. za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.