Warsztaty o Kresach Wschodnich w dobie rozwoju przemysłu w VII Liceum Ogólnokształcącym w Warszawie


3 marca 2017 roku w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Warszawie zostały przeprowadzone pierwsze dwa warsztaty w ramach projektu „Wkład Kresów Wschodnich w kształtowanie nowoczesnej gospodarki, ekonomii i przemian społecznych” realizowanego z Narodowym Bankiem Polskim w zakresie programu edukacji ekonomicznej.

Uczniowie, wcielając się w postacie sławnych polskich przedsiębiorców pochodzenia kresowego, takich jak Leon Sapieha, Franciszek Stefczyk czy Jan Szczepanik, mieli możliwość w atrakcyjny sposób przyswoić sobie wiedzę z zakresu przedsiębiorczości, ekonomii oraz gospodarki. Co więcej, zweryfikowali posiadane wiadomości na ten temat dzięki lekturze treści wystawy „Wiek pary, elektryczności i ekonomii. Wkład Kresów Wschodnich w kształtowanie się nowoczesnej gospodarki i przemian społecznych na ziemiach polskich w XIX wieku”, eksponowanej w szkole przez dwa tygodnie.
Jak dowodzą załączone zdjęcia, podczas warsztatów uczniowie nie tylko zdobyli rzetelną dawkę wiedzy merytorycznej, lecz również świetnie się bawili. Podczas gdy niektórzy z nich wcielili się w postacie Michała Elwiro Andriollego, Leona Sapiehy, Ignacego Łukasiewicza, Franciszka Stefczyka, Jana Szczepanika oraz Jana Tadeusza Lubomirskiego i opowiedzieli o sobie i swoich firmach, reszta klasy przy użyciu biletów bankowych o nominale 10 złotych inwestowała w wypromowane przez nich wynalazki, fabryki czy inne gospodarcze przedsięwzięcia. W pierwszej klasie największym zainteresowaniem cieszyła się Kopalnia Nafty i lampa naftowa Ignacego Łukasiewicza, w drugiej zaś najbardziej intratna okazała się Kolej Żelazna Leona Sapiehy. Po zakończeniu warsztatów uczniowie opuszczali klasę z uśmiechami na twarzach, z roziskrzonymi oczami i głowami pełnymi planów własnej rewolucji przemysłowej.
To dopiero dwa z czternastu zaplanowanych szkoleń prowadzonych przez wysokiej klasy trenerów. Warsztaty w Liceum im. Juliusza Słowackiego zrealizował doktor Krzysztof Jabłonka, historyk i dyplomata, od ponad 30 lat uczący historii w szkołach średnich, konsul RP w Moskwie, Charkowie i Grodnie. Kolejne odbędą się już niedługo.
W terminie od 27 lutego do 12 marca wystawa „Wiek pary, elektryczności i ekonomii. Wkład Kresów Wschodnich w kształtowanie się nowoczesnej gospodarki i przemian społecznych na ziemiach polskich w XIX wieku” jest eksponowana w XVIII LO im. Jana Zamoyskiego oraz Gimnazjum nr 92 im. Juliana Ursyna Niemcewicza w Warszawie, jak również w Zespole Szkół Samorządowych w Łagiewnikach Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II i Gimnazjum im. Piastów Śląskich w Łagiewnikach.


Projekt „Wkład Kresów Wschodnich w kształtowanie nowoczesnej gospodarki, ekonomii i przemian społecznych” jest realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.
Termin realizacji projektu: 10.12.2016 – 5.05.2017