Wesołe polskie lato w Krasiłowie

W dniach 3-12 lipca Polskie kulturalno-oświatowe stowarzyszenie miasta Krasiłowa oraz nasza fundacja zorganizowały w Кrasiłowie letnią szkołę języka polskiego, w której udział wzięło 43 młodych krasiłowczan.

Młodzieżą zaopiekowali się: dyrektor polskiej szkoły Rusłan Garnyk i nauczycielka Natalia Garnyk oraz dwaj wolontariusze z Polski: Szymon Doliwa i Adrianna Ostapowicz.

Każdy dzień był wypełniony rozmaitą działalnością: ciekawymi wykładami z historii, warsztatami w grupach i pisaniem projektów na historyczne tematy, czym zajmował się Szymon. Adrianna zaś zorganizowała gry dydaktyczne, konkursy rysunków, zajęcia sportowe na świeżym powietrzu, naukę tańców i piosenek. Rodzynkiem letniej szkoły stał się turniej szachowy! Udział w turnieju wzięli prawie wszyscy uczestnicy letniej szkoły.

Ponadto, młodzież zwiedziła najstarsze budowle Krasiłowa – kościół i pałac Mańkowskich, oraz perłę Podola – Kamieniec Podolski.

Dzieci opowiedziały o swoich wrażeniach w opowiadaniach i rysunkach w trakcie konkursu rysunków

Polskie lato jeszcze bardziej zjednoczyło krasiłowską młodzież polskiego pochodzenia, stali się dużą, silną drużyną!

– Mieliśmy możliwość zastosować naszą wiedzę na praktyce, dziękując ciekawym wykładom Szymona zaczęliśmy lepiej orientować się w pytaniach z historiii, mamy masę nowych idei, planów, marzeń i przyjaciół. To było niesamowite polskie lato w ukraińskim Krasiłowie! – dzielili się wrażeniami uczestnicy zajęć.

Na podstawie relacji Rusłana Garnyka w “Słowie Polskim”

Letni pobyt edukacyjny zrealizowano w ramach projektu „Biało-czerwone ABC. Dofinansowanie wydarzeń uzupełniających edukację polską i o Polsce na Ukrainie” przez Fundację Wolność i Demokracja ze środków Senatu RP.

Wesołe lato w Krasiłowie