Wieczór poetycki Cypriana Kamila Norwida

Przeszłość – to jest dziś, tylko cokolwiek dalej…

C.K. Norwid

 

3 czerwca br. w Odeskiej Bibliotece Publicznej im. Mychajła Hruszewskiego wraz z zakończeniem roku szkolnego odbył się 3. już z kolei wieczór poezji polskiej zorganizowany przez lektora szkoły sobotnio-niedzielnej Związku Polaków na Ukrainie Oddział im. A. Mickiewicza Denisa Majdaniuka. Bohaterem spotkania tym razem został Cyprian Kamil Norwid, jedna z najoryginalniejszych i najwszechstronniejszych postaci polskiej kultury: poeta, prozaik, dramatopisarz, eseista, grafik, rzeźbiarz, malarz i filozof. Impreza została zorganizowana z okazji 135. rocznicy śmierci artysty. Z trudnym losem Cypriana Kamila Norwida zapoznali gości organizator tego cyklu imprez poetyckich, Denis Majdaniuk oraz autorka pamiątkowych widokówek, pani Ksenia Pasternak. Twórczość poety została zaprezentowana przez uczniów szkoły sobotnio-niedzielnej Związku Polaków na Ukrainie Oddział im. A. Mickiewicza w Odessie. Wieczór swoją obecnością zaszczyli Pan Konsul Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Białowiejski oraz profesor Politechniki Łódzkiej Pan Andrzej Rychlik, który zaprezentował debiutowy wiersz Norwida ”Mój ostatni sonet”. Wszyscy uczestnicy dostali z rąk pani Prezes Zarządu Stowarzyszenia Związku Polaków na Ukrainie w Odessie Swietłany Zajcewej-Wełykodnej pamiątkową widokówkę, smaczne cukierki z Polski oraz z okazji zakończenia roku szkolnego piękny upominek: zdjęcia, które zostały zrobione w strefie zdjęciowej podczas Koncertu z okazji Święta Konstytucji 3 maja.

Z całego serca chce się podziękować wszystkim uczestnikom, uczniom naszej szkoły oraz administracji za ciekawy i owocny rok szkolny. Szczególne słowa wdzięczności wyrażamy pani Sylwii Cichoń, która jest głównym pomysłodawcą i organizatorem wielu naszych imprez i uroczystości. Jej zaangażowanie w promocje Polski, polskiej kultury i naszego dorobku kulturalnego jest wręcz nieocenione. Serdecznie dziękujemy Panu Denisowi Majdaniukowi, za ciekawe lekcje, za bardzo interesujące inicjatywy, które on z sukcesem realizuje. Pan Denis utorował drogę do realizacji V Ogólnoukraińskiego Dyktanda w Odessie, pomagał w przygotowaniu dzieci do konkursu “Znasz-li ten kraj?”. Dzięki niemu teraz uczniowie naszej szkoły znają dzieła najwybitniejszych polskich poetów i pisarzy: Stanisława Lema, Józefa Czechowicza, Tadeusza Różewicza oraz Cypriana Kamila Norwida. Również bardzo dziękujemy najmłodszej naszej nauczycielce pani Oldze Krawcowej, która godnie reprezentuje naszą szkołę w różnych ciekawych projektach, jej uczniowie są zachwyceni z lekcji, które ona prowadzi. Pani Olga również jest naszym stałym fotografem, jej zdjęcia zawsze upiękniają nasze imprezy i pomagają wspomnieć cudowne chwile spędzone razem. Chcielibyśmy podziękować pani Anastazji Strelcowej za koordynacje wszystkich spraw dotyczących szkoły.

Kolejne spotkanie zaplanowane jest na 8 września. Rok szkolny zacznie się od Narodowego Czytania powieści “Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Impreza odbędzie się już tradycyjnie w gościnnej sali Biblioteki Publicznej im. Mychajła Hruszewskiego. Będziemy mieli zaszczyt widzieć tam Państwa! Życzymy owocnych wakacji, miłych chwil i fajnego wypoczynku!

Wieczór poezji Cypriana Kamila Norwida został realizowany dzięki udziałowi Szkoły Sobotnio-niedzielnej przy Związku Polaków na Ukrainie Oddział im. A. Mickiewicza w Odessie w projekcie „Biało-czerwone ABC. Program rozwoju polskiej edukacji na Ukrainie”, który jest współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2018 r. za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

Zdjęcia: Irena Kozłowa, Olga Krawcowa