„Wybieram Polski. Program staży i wizyt studyjnych” Historia

W dniach 15 – 22 czerwca 2019 r. odbyły się Warsztaty dla Dyrektorów i nauczycieli historii ze szkół ukraińskich w ramach projektu Fundacji Wolność i Demokracja
„Wybieram Polski. Program staży i wizyt studyjnych” współfinansowanym ze środków Ministerstwo Edukacji Narodowej.

33-osobowa grupa uczestników reprezentujących szkoły z całego terenu Ukrainy, rozpoczęła swoja wizytę w Polsce od Przemyśla, gdzie po zwiedzaniu miasta odbyła wizytę na Cmentarzu w Pikulicach, której towarzyszył wykład historyczny Stanisława Stępnia, Prezesa Południowo-Wschodniego Instytutu Naukowego.

Kolejne dni grupa spędziła w Warszawie, gdzie poza intensywnym programem zwiedzania miasta uczestniczyła w spotkaniach w państwowych instytucjach centralnych oraz warsztatach.

W trakcie pobytu uczestnicy warsztatów spotkali się z przedstawicielami z Narodowego Centrum Kultury,  Muzeum Historii Polski, FRSE (Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji). Grupa odbyła również spotkanie w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz Ambasadzie Ukrainy.

Następnie grupa udała się na objazd historyczny do Tykocina, Supraśla, Kruszynian, Drohiczyna, Grabarki, Bielska Podlaskiego i Zamościa zakończony w Przemyślu.

W trakcie objazdu historycznego grupa uczestniczyła w bardzo owocnych zajęciach warsztatowych. Był to również czas na wymianę doświadczeń oraz długie rozmowy o możliwościach i planach na przyszłość.

 

WARSZTATY DLA DYREKTORÓW I NAUCZYCIELI HISTORII
Działanie objęte projektem Fundacji Wolność i Demokracja „Wybieram Polski. Program staży i wizyt studyjnych” współfinansowanym ze środków Ministerstwo Edukacji Narodowej