Wycieczka edukacyjna po Krzemieńcu słuchaczy Polskiego Kulturalno-Oświatowego Stowarzyszenia “Rodzina” w m. Browary

Drugi etap naszego działania po Narodowym Czytaniu – to wycieczka edukacyjna po Krzemieńcu.

Naszym przewodnikiem była bardzo miła pani Wiktoria Iwaniuk, która pokazała nam miasto, opowiedziała wiele legend i historycznych ciekawostek, związanych z Polską, poświęciła nam cały swój weekend.

Pojechaliśmy na górę zamkową, zwaną Boną. Tu pozostały resztki ruin zamku (pochodzi prawdopodobnie z XI wieku), który przebudowała królowa Bona, żona króla polskiego Zygmunta Starego. Z góry rozpościera się przepiękny widok na miasto, tonące w dolinie wśród zieleni.

Ciekawa jest architektura Krzemieńca. Różne czasy, epoki spotykają się na uliczkach tego miasta. Cerkwie, kościół, synagoga świadczyły o tolerancji mieszkańców. Zachwyciło nas Liceum Krzemienieckie, zwane Atenami Wołyńskimi, który założył Tadeusz Czacki. Wielu wybitnych Polaków wykształciło się w tej szkole.

Nazajutrz po dobrze spędzonej nocy w hotelu pojechaliśmy pojeździć na sankach ро torze bobslejowym, co było frajdą nie tylko dla młodzieży.

Następną niespodzianką była wycieczka na fermę ślimaków. To było dla nas niezapomniane doświadczenie! Właściciel fermy pan Mirosław Zagorski nie tylko ciekawie opowiadał nam o ślimakach, ale pozwolił też wziąć po kilkanaście ze sobą. Może ktoś założy swoją fermę w Browarach)

Nasza grupa była zintegrowana, wesoła i rodzinna!

Najmłodszy wędrownik, trzyletni Mark, po wycieczce krzyczał do kierowcy: „Andriej, jedź do domu!” Ale wytrzymał cały czas w dobrym humorze, a najbardziej dorosła pani Nina podsumowała, że wycieczka była bardzo udana i my wszyscy tak ją oceniamy.

Działanie jest realizowane w ramach projektu „Biało-czerwone ABC. Wspieranie rozwoju edukacji polskojęzycznej na Ukrainie” we współpracy z Fundacją Wolność i Demokracja.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.

Autor

Grażyna Wieligorska, W/Prezes, nauczycielka języka polskiego i historii

Polskiego Kulturalno-Oświatowego Stowarzyszenia “Rodzina” w m. Browary