Wydarzenia i uroczystości w polskiej szkole w Równem

Szkoła Sobotnio-Niedzielna w Równem funkcjonująca przy Towarzystwie Kultury Polskiej na Rówieńszczyźnie im. Wł. St. Reymonta uczciła 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczysta akademia przygotowana przez uczniów odbyła się 11 listopada.

Zabrzmiały hymny Polski i Ukrainy. Starsi i młodsi uczniowie z przejęciem recytowali wiersze. Zostały przypomniane fakty na temat krętych dróg odzyskania przez naród polski niepodległego bytu państwowego, zilustrowane prezentacją multimedialną. Artystyczne wykonanie pieśni patriotycznych „My, Pierwsza Brygada”, „O mój rozmarynie”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Ułani, ułani…” i jeszcze wielu innych utworów przez zespół młodzieżowy Faustyna uświetniło akademię. Uroczystość zakończył poczęstunek, wspólny śpiew pieśni patriotycznych i pamiątkowe zdjęcie.

Ostatnia sobota przed adwentem, 2 grudnia, była okazją do zabawy andrzejkowej. Uczniowie bawili się, wróżąc sobie i jednocześnie zdobywając rozmaite umiejętności i nową wiedzę. Spotkanie przebiegło w radosnej atmosferze, przy dźwiękach miłej muzyki, co pozwoliło zintegrować grupę.

W sobotnie popołudnie 30 grudnia do szkoły zawitał Święty Mikołaj z ogromnym workiem prezentów. Młodsi uczniowie pochwalili się znajomością języka polskiego, czytając wierszyki o dobrym Mikołaju. W nagrodę przybysz każdemu dał podarunek. Wspólną zabawę urozmaiciło słuchanie piosenek o św. Mikołaju i pyszny poczęstunek.

Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania szkół społecznych na Ukrainie” realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja, dofinansowany przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji i Nauki.