Odbyła się kolejna lekcja żywej historii w ramach projektu “Dla Niepodległości – kontynuacja” z uczestnictwem uczniów z Jaworowa, Zdołbunówa i Winnicy
W ramach projektu “Dla Niepodległości – kontynuacja” odbyła się kolejna lekcja z cyklu “Naftowa niepodległość“, dnia 03. sierpnia 2022. Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022. W lekcji uczestniczyli uczniowie organizacji polonijnych z Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Zdołbunowskiej, z Polonijnego Uniwersytetu miasta Jaworów i z Związku Polaków Winniczyzny. W zajęciach uczestniczyło 24 uczniów, którzy połączyły się zdalnie za pośrednictwem Zoom.
Na początku spotkania powitano uczestników, przedstawiono organizatora lekcji oraz omówiono jej temat. Uczestnicy mieli okazję podzielić się swoją wiedzą na temat Łukasiewicza – kilka osób słyszało wcześniej już to nazwisko. W związku z tym szerzej omówiono przyczyny, dla których w Polsce obchodzony jest aktualnie Rok Ignacego Łukasiewicza. Następna część lekcji poświęcona została historii światła w ujęciu ludzkich potrzeb i odkryć. Uczestnicy oceniali kolejne wynalazki źródeł światła – ogniska, lampki olejne, świeczki. W drugiej części lekcji przedstawiliśmy postać Ignacego Łukasiewicza. Jego losy omawialiśmy z wykorzystaniem dwóch narzędzi Google – Map oraz Google Street View. Uczestnicy byli bardzo aktywni i mieli interesujące przemyślenia dotyczące roli przemysłu naftowego w XIX wieku. W trakcie lekcji prezentowany był fragment filmu fabularnego “Aż poleje się krew”, jako ilustracja działania wiertnicy kanadyjskiej. Uczestnicy wzięli też udział w wirtualnym spacerze po Lwowie (Google Street View). Na koniec spotkania wspólnie odśpiewano autentyczną pieśń borysławskich naftowców.