Czytanie Narodowe 2019 w Zdołbunowie

 

Tak jak co roku, już od ośmiu lat, odbyło się w Zdołbunowie Narodowe Czytanie. Zorganizowało je Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Zdołbunowskiej, któremu przewodzi Prezes Zofia Michalewicz.

W sobotę 07 września w siedzibie Towarzystwa pojawili się uczniowie języka polskiego , ich rodzice oraz osoby zaprzyjaźnione.

Osoby uczące się  języka polskiego chętnie i  z dużym zaangażowaniem  przygotowywały się do jak najlepszej interpretacji  ” Katarynki” Bolesława Prusa, bo taki utwór został zaprezentowany w całości.

Czytanie rozpoczęło odtworzone wystąpienie polskiej  Pary Prezydenckiej , a następnie nauczycielka  języka polskiego skierowana do pracy przez ORPEG- Maria Musiał opowiedziała o polskiej tradycji Narodowego Czytania, streściła też  czytaną nowelę Prusa podkreślając  rolę nowelistyki w XI oraz zasługi Autora dla polskiej kultury. Po tym wstępie zebrani wysłuchali z uwagą treści prezentowanego utworu.

Spotkanie stało się również pretekstem do rozmowy na temat organizacji rozpoczynającego się kolejnego roku nauki języka polskiego.

 

Maria Musiał

Nauczycielka skierowana przez ORPEG

do pracy w Zdołbunowie