Dziś przypada Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie

Kiedy obywatele ZSRS milionami umierali z głodu, ich państwo eksportowało tysiące ton zboża do krajów Europy. Ziarno władze masowo konfiskowało chłopom, by złamać ich opór przed kolektywizacją rolnictwa. Sztucznie wywołany Wielki Głód na Ukrainie 86 lat temu osiągnął swój kulminacyjny moment. Dziennie odnotowywano do 25 tys. zgonów. Tysiące osób skazywano na śmierć lub zsyłkę do łagrów na podstawie tzw. prawa pięciu kłosów – kary te groziły za posiadanie lub zerwanie nawet niewielkiej garstki zboża z kołchozowych pól. Wśród ofiar polityki kolektywizacji wsi byli również Polacy.

Na ekranach kin można oglądać film „Obywatel Jones” opowiadający historię Garetha Jonesa, walijskiego dziennikarza, który kilkukrotnie podróżował po ZSRS i dokumentował klęskę głodu, alarmując o niej świat. Zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w 1935 roku.
Dowiedz się więcej: https://kresy24.pl/tag/wielki-glod/

Na Ukrainie ludzie zachęcani są do wzięcia udziału w akcji „zapal świeczkę” poprzedzonej minutą ciszy. Każdy może uczcić pamięć poległych rodaków i zapalić w oknie swego domu świeczkę.