„Ja piszę, Ty piszesz, My piszemy… po polsku. Dyktando z języka polskiego na Ukrainie”

Od 2014 roku w ramach projektu „Biało-czerwone ABC” Fundacja Wolność i Demokracja organizuje Ogólnoukraińskie Dyktando z Języka Polskiego „Ja Piszę, Ty piszesz, My piszemy… po polsku”.

W latach 2014-2016 zrealizowano trzy edycje sprawdzianu „Ja piszę, Ty piszesz, My piszemy… po polsku. Dyktando z języka polskiego na Ukrainie”. Przedsięwzięcie było realizowane jako oświatowa forma uszanowania uroczystości ważnych dla Polaków mieszkających na Ukrainie, a mianowicie w roku 2014 – Narodowego Święta Niepodległości Polski, w roku 2015 – obchodów 95. rocznicy sojuszu Piłsudski-Petlura, w roku 2016 – świętowania 1050-lecia chrztu Polski.
W jednym dniu o tej samej porze do napisania dyktanda przystępowało ponad 2000 uczestników z całej Ukrainy. Niniejsze zadanie zrealizowano w Kijowie, Lwowie, Łucku, Odessie, Winnicy, Chmielnickim, Czerniowcach, Kropywnyckim, Tarnopolu, Charkowie, Dniepropietrowsku, Drohobyczu, Krzywym Rogu oraz Iwano-Frankiwsku.
Co roku zainteresowanie dyktandem – zarówno pod względem zakresu geograficznego, jak i liczby jego uczestników – rośnie. Udział w dyktandzie biorą i dzieci, i osoby dorosłe. Dyktando jest wyjątkowo medialnym wydarzeniem, o czym świadczą liczne artykuły w mediach internetowych i prasowych.

Edycja 2017 – rekrutacja

Edycja 2017 – relacje


IV Ogólnoukraińskie Dyktando Języka Polskiego “Ja piszę, Ty piszesz, My piszemy… po polsku. Dyktando z języka polskiego na Ukrainie” jest realizowane w ramach projektu „Biało-czerwone ABC. Dofinansowanie wydarzeń uzupełniających edukację polską i o Polsce na Ukrainie” współfinansowanego ze środków Senatu RP w ramach zadań publicznych w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2017 r.