Kolejne spotkanie z wystawą i grą o wielkich Polakach odbyło się w Koziatynie

W Koziatynie dwie grupy młodzieży skorzystały z zaproszenia i uczestniczyły w projekcie „Wielcy Polacy dla Polski i świata”. Wszyscy uczestnicy zapoznali się z wystawą o dokonaniach wielkich Polaków, a następnie wzięli udział w grze  ekonomicznej.

Młodzieży najbardziej spodobała się postać Leona Sapiehy, który urodził się co prawda w Warszawie, ale młodzieńcze lata spędził na Podolu, w majątku babki. W młodości pracował w Ministerstwie Skarbu Królestwa Polskiego. Zajmował się górnictwem i hutnictwem, tam też zainteresował się techniką. W 1830 roku, będąc w Anglii, przejechał się koleją żelazną Liverpool-Manchester, jedną z pierwszych na świecie. Zrobiło to na nim olbrzymie wrażenie, dlatego chciał zbudować kolej w Galicji. To było jego największe marzenie.

W grupie było wielu chłopców i temat kolei żelaznej okazał się dla nich najciekawszy, zwłaszcza że Koziatyń jest jednym z największych węzłów kolejowych na Ukrainie. Barwnie został przedstawiony sam Sapieha.

Po zapoznaniu się z wystawą, po sesji na giełdzie i późniejszych informacjach o aktywach inwestorów wszyscy doszli do wniosku, że warto się uczyć, studiować, marzyć, dążyć do swojego celu i rozwijać się. Teraz, mając ogromne możliwości, młodzież może korzystać z różnych źródeł informacji w sposób nieograniczony, ale najważniejsze to żywe zainteresowanie i chęć do nauki. Spotkanie z młodzieżą było ciekawe i emocjonalne.

Grę przeprowadziła trener Maria Kozyrska-Mazur.

Projekt „Wielcy Polacy dla Polski i świata. Wystawa i ekonomiczna gra edukacyjna dla dzieci i młodzieży na Ukrainie” jest współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

Zdjęcia : Aleks Mazur