Obchody święta niepodległości w Odessie

11 listopada w Impact Hubie w Odessie obchodziliśmy 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z okazji tego ważnego wydarzenia odbył się pokaz filmu „Polacy w Odessie. Historia diaspory” w reżyserii Pawła Majstrenka. Film, który miał swoją premierę w Odessie 2 maja 2019 roku, zdobył na Festiwalu Filmowym w Zaporożu nagrodę w kategorii najlepszy film dokumentalny oraz wyróżnienie  podczas festiwalu „Pewnego razu w Odessie”.

Bardzo miło było widzieć wielu bliskich ludzi. Przybyli goście z Łodzi, Szczecina, ze Lwowa, wielebni księża z diecezji odesko-symferopolskiej, przedstawiciele władz miasta i obwodu oraz Konsulatu Generalnego RP w Odessie, członkowie Związku Polaków na Ukrainie Oddział im. A. Mickiewicza i nasi przyjaciele.

Po projekcji najbardziej zasłużonym członkom naszego Stowarzyszenia zostały wręczone symboliczne odznaczenia – przypinki „Polska Flaga” przekazane przez panią poseł na Sejm RP Małgorzatę Wypych.

Działanie było współfinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

Tekst: Paweł Majstrenko, Swietłana Zajcewa-Wełykodna

Zdjęcia: Irena Kozłowa, Aleksander Woropajew