OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W ODESSIE

11 listopada w ImpactHubie Odessy obchodziliśmy 101 rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę. Na cześć tego ważnego dnia odbył się pokaz naszego filmu „Polacy w Odessie. Historia diaspory” w reżyserii Pawła Majstrenka. Film, który miał swoją premierę w Odessie – 2 maja 2019 roku, dotychczas zdobył nagrodę w kategorii „Najlepszy Film Dokumentalny” na Festiwalu Filmowym w Zaporożu, oraz wyróżnienie jury podczas festiwalu ”Pewnego razu w Odessie”. Bardzo miło było widzieć wielu bliskich ludzi. Wśród gości znaleźli się goście, którzy przyjechali z Łodzi, Szczecina, Lwowa, wielebni księża Diecezji Odesko-Symferopolskiej, przedstawiciele władz miasta i obwodu oraz Konsulatu Generalnego RP w Odessie, członkowie Związku Polaków na Ukrainie Oddział im. A. Mickiewicza i nasi przyjaciele.

Po pokazie najbardziej zasłużonym członkom naszego Stowarzyszenia zostały wręczone symboliczne odznaczenia – przypinki „Polska Flaga”, które były przekazane przez panią poseł na Sejm RP Małgorzatę Wypych.

Działanie jest współfinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja .

Tekst: Paweł Majstrenko, Swietłana Zajcewa-Wełykodna

Zdjęcia: Irena Kozłowa, Aleksander Woropajew