Niepodległość i Pamięć

W ramach projektu DLA NIEPODLEGŁOŚCI

Uczniowie w rozmowie z najstarszymi członkami rodziny opisali, na podstawie zeszytu opracowanego przez ekspertów, wspomnienia rodzinne z okresu walki o niepodległość, wspomnienia dawnych obchodów niepodległości, polskie tradycje z tamtych czasów oraz własne sposoby na pielęgnowanie polskości. Pytania podane w zeszycie wsparły dzieci i młodzież w sformułowaniu pytań i przeprowadzeniu wywiadu, z drugiej strony – formuła zeszytu niepodległościowego pozostała otwarta na inicjatywy uczestników projektu. W ten sposób chcieliśmy  dotrzeć do rodzinnych archiwów, które pozwolą wydobyć ciekawe wspomnienia i relacje. Ważnym aspektem konkursu było zaangażowanie dzieci i młodzież do podjęcia trudu spisywania wspomnień dziadków/pradziadków – relacji, które są cenne i, niestety, ze względu na wiek rozmówców, uchwytne w bardzo krótkim czasie.
Zeszyty Zapomniane Odzyskane Polska Pamięć Pokoleń zostały wysłane do 40 ośrodków na terenie Ukrainy, a następnie po wypełnieniu ocenione przez specjalnie powołane komisje konkursowe w różnych miastach Ukrainy.

Zwycięskie prace zostaną wydane w formie albumu i nagrodzone.
Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się podczas uroczystej gali, w:
Chmielnickim, Żytomierzu, Równem, Winnicy.
Nagroda główna jest niespodzianką, natomiast dla pozostałych nagrodzonych upominki są już w drodze!
Dziękujemy za wsparcie naszych nagród i upominki od Instytutu Pamięci Narodowej oraz programu Niepodległa.

 

 

Projekt realizowany jest w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości, współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

 
Skip to content