Uroczystości poświęcone obchodom 100. rocznicy odzyskania niepodległości Polski

W ramach projektu DLA NIEPODLEGŁOŚCI

W 35 miastach na Ukrainie zostaną zaaranżowane miejsca – na wzór stoiska kiermaszowego, w których uczestnicy, przechodnie będą mogli otrzymać biało-czerwony kotylion,  poczęstować się rogalem świętomarcińskim oraz włączyć do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Będzie to okazja wyjścia z uroczystością niepodległościową „na zewnątrz”, angażując nie tylko aktywnych członków, ale również lokalną społeczność.
W ramach projektu przygotowaliśmy wydarzenie DO HYMNU, dołączając tym samym do akcji Niepodległa do Hymnu!
Został również przygotowany śpiewnik Polskich Pieśni Patriotycznych, w którym znajdują się teksty pieśni oraz historie ich powstania. Śpiewnik trafi na wszystkie wydarzenia odbywające się na Ukrainie w ramach projektu.

„Mazurek Dąbrowskiego” – „Pieśń powstała w lipcu 1797 roku we Włoszech w czasie, kiedy generał Henryk Dąbrowski tworzył tam Legiony Polskie mające walczyć u boku Napoleona Bonaparte o niepodległość Polski. Słowa napisał Józef Wybicki, pisarz i działacz polityczny, podczas wizyty w obozie legionistów w miasteczku Reggio Emilia. Utwór początkowo zatytułowany »Pieśń legionów polskich we Włoszech« został 20 lipca odśpiewany po raz pierwszy dla uświetnienia uroczystości pożegnania Legionów Dąbrowskiego odchodzących z miasta. Co do muzyki, utrzymanej w rytmie mazurka, jedne źródła podają, że stworzył ją autor nieznany, inne, że kompozytor Michał Kleofas Ogiński na podstawie melodii ludowej. »Mazurka« śpiewano podczas polskich powstań narodowych, a także I i II wojny światowej. Od 1831 pełnił funkcję hymnu narodowego, a od 1927 jest polskim hymnem państwowym”.

Lista miejscowości w których odbędą się uroczystości:
Berdiańsk, Borodianka, Borysław, Chmielnicki, Czerniowce, Dniepr, Drohobycz, Gródek Podolski, Gródek Jagielloński, Husiatyn, Iwano-Frankiwsk, Kamieniec Podolski, Kijów, Kołomyja, Korostyszew, Kowel, Krasiłów, Kropywnycki, Krzywy Róg, Lwów, Łuck, Nowogród Wołyński,Odessa, Stawiszcze, Stryj, Szepetówka, Tarnopol, Zdołbunów, Żmerynka, Żytomierz.

Więcej informacji na Uroczystości poświęcone obchodom 100. rocznicy odzyskania niepodległości Polski.

 

Projekt realizowany jest w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości, współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.