Obchody Dnia Niepodległości Polski w Żytomierzu

Z kilkudniowym wyprzedzeniem, bo już 8 listopada, członkowie Ośrodeku Kultury i Tradycji Polskich w Żytomierzu przeżywali uroczystość Narodowego Święta Niepodległości. Do tego wydarzenia przygotowywali się przez cały tydzień, nazwanym na te okazję Tygodniem Niepodległości. Czas upłynął  bardzo kreatywnie: wykonywaliśmy mapę Polski z biało-czerwych papierowych motylków, biało-czerwone drzewka; różnymi technikami tworzyliśmy flagę Polski; braliśmy udział w lekcjach z zakresu historii Polski – o Niepodległości Ojczyzny, uczyliśmy się hymnu Polski (“Mazurek Dąbrowskiego”) oraz tańczyć Poloneza, a na deser… kosztowaliśmy świetomarcińskie rogale.
W środę odbyła się gra historyczna dla młodzieży: “Co?Gdzie?”. Uczyliśmy się wierszy o Niepodległości i śpiewaliśmy pieśń “Legiony”.
Po intensywnych przygotowaniach – w niedzielę – odbyło się Święto Dnia Niepodległości. Świętowaliśmy razem ze szkółką Języka Polskiego prowadzoną przez Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego w Żytomierzu. Na początku naszej uroczystości zaśpiewaliśmy Hymn Polski.  Później przyszedł czas na opowieść o historii Polski, o Józefie Piłsudskim i Janie Ignacym Paderewskim. Następnie odbył się koncert poezji i pieśni. Zaproszono trenerkę choreografii, która po zakończonym koncercie poprowadziła taneczną część spotkania w rytmie Poloneza. Wszyscy z uśmiechami na twarzy tańczyli Poloneza. Nie zabrakło też chwili na pyszną kawę czy herbatę z tradycyjnymi świętomarcińskimi rogalami. Każdy otrzymał prezenty: flagę Polską, kalendarz oraz magnes – z życzeniami, aby te upominki przypominały mu słowa: “Jestem Polakiem!”

 

AUTOR: Mariia Filiseienko