Polska Szkoła Sobotnia przy Chmielnickim Oddziale Zjednoczenia Nauczycieli Polskich

Nazwa podmiotu nauczania 

Polska Szkoła Sobotnia przy Chmielnickim Oddziale Zjednoczenia Nauczycieli Polskich na Ukrainie


Adres

29025 Chmielnicki, ul. Proskurowskie pidpilla 203


Data założenia

1993r. przy Kulturalno-Oświatowym Stowarzyszeniu w Chmielnickim

1996r. przy Chmielnickim Zjednoczeniu Nauczycieli polskich na Ukrainie


Liczba uczniów i nauczycieli

160 uczniów i 6 nauczycieli


Opis działalności szkoły/ punktu nauczania  

W 1993 roku został założony pierwszy punkt nauczania języka i kultury polskiej w Chmielnickim. Pierwszymi uczniami byli członkowie Polskiego Stowarzyszenia i ich dzieci łącznie 16 osób. W 1994 roku polską szkołę sobotnią odwiedził Prezes Stowarzyszenia “Wspólnota Polska” Prof. Andrzej Stelmachowski i dyrektor Pan Andrzej Chodkiewicz. Szkoła rozpoczęła swoją działalność jako jedyny ośrodek odrodzenia języka, kultury i duchowości polskiej współpracująć z parafią Św. Anny (wówczas jedyną w Chmielnickim) oraz z Konsulatem Generalnym w Kijowie póżniej we Lwowie, obecnie w Winnicy. W kierunku odrodzenia duchowości przyczyniła się szkoła m. innymi w odsłonięcia Pomnika Ofiarom stalinizmu i komunizmu, prowadząc pracę poszukiwawczą w archiwum, zbierając materiały, wspomnienia świadków;  Pomnika Polakom, którzy zginęli w bitwie pod Zielencami w 1792 roku oraz odsłonięcia tablicy Ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem. W kierunku kultury polskiej szkoła jest nastawiona na promowanie języka polskiego poprzez festyny,  konkursy, Olimpiadę Literatury i Języka Polskiego, która pogłębia rozpoznanie tradycji i tożsamości narodowej.

Szkoła prowadzi zajęcia historyczne na plenerze, prowadząc działalność turystyczną. Współpracuje ze szkołami polskimi w Polsce (Bychawa, Warszawa)

Jej wychowankowie studiują na uczelniach w Polsce, pracują w szkołach, na uczelniach na Ukrainie również jak i w Polsce, posiadają tytuły naukowe i zajmują wysokie stanowiska w instytucjach rządowych, utrzymując jednocześnie ścisłe kontakty ze szkołą.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA