Przyznanie obywatelstwa
NADANIE OBYWATELSTWA POLSKIEGO PRZEZ PREZYDENTA RP
Kto może starać się o nadanie obywatelstwa polskiego przez prezydenta RP?
Osób, które chcą uzyskać obywatelstwo polskie w drodze nadania przez Prezydenta RP.
Jak złożyć wniosek o nadanie obywatelstwa przez Prezydenta RP?
- Wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami o nadanie obywatelstwa polskiego składasz osobiście lub korespondencyjnie z podpisem urzędowo poświadczonym za pośrednictwem właściwego dla miejsca stałego zamieszkania wojewody lub polskiego konsula.
- Dokumenty załączone do wniosku składasz w oryginałach lub w postaci uwierzytelnionych kopii.
Gdzie złożyć wniosek?
W siedzibie Urzędu po wcześniejszym zarezerwowaniu wizyty lub pocztą do właściwego wojewódzkiego urzędu ds. cudzoziemców.
Dokumenty muszą być potwierdzone za zgodność z oryginałem przez polskiego notariusza lub polskiego konsula.
Rozstrzygnięcia Prezydenta RP w sprawach obywatelstwa mają charakter uznaniowy, nie wymagają uzasadnienia i nie podlegają zaskarżeniu.
Osoby przebywające w Polsce na podstawie wizy lub w ruchu bezwizowym mogą złożyć wniosek o nadanie obywatelstwa polskiego wyłącznie za pośrednictwem właściwego miejscowo polskiego konsula.
UZNANIE ZA OBYWATELA POLSKIEGO
Kto może starać się o uznanie za obywatela polskiego przez wojewodę?
- Osoby, które chcą nabyć obywatelstwo polskie w drodze uznania przez właściwego wojewodę ze względu na miejsce zamieszkania i spełniają warunki wskazane w art. 30 ustawy o obywatelstwie polskim, np. posiadają zezwolenie na pobyt stały na terytorium RP.
- Cudzoziemiec przebywający nieprzerwanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej od roku na podstawie zezwolenia na pobyt stały, który uzyskał w związku z polskim pochodzeniem lub posiadaną Kartą Polaka. Ważność paszportu lub dokumentu podróży oraz karty pobytu nie może być krótsza niż 3 miesiące w chwili składania wniosku.
Gdzie złożyć wniosek?
W siedzibie Urzędu wyłącznie po wcześniejszym umówieniu wizyty lub pocztą do właściwego wojewódzkiego urzędu ds. cudzoziemców, lub w biurze podawczym.
Dokumenty muszą być potwierdzone za zgodność z oryginałem przez polskiego notariusza lub polskiego konsula.
Uwaga! W danym przypadku niezbędne jest dołączenie urzędowo poświadczenie znajomości języka polskiego.
Kliknij tutaj aby pobrać nasz informator z rozpiską Wojewódzkich Urzędów do spraw Cudzoziemców ze szczegółowymi informacjami (link)