Uczniowie z Irlandii i Hiszpanii uczestniczyli w lekcjach żywej historii “Naftowa Niepodległość”

W dniu 05.11.2022 w ramach projektu “Dla Niepodległości – kontynuacja” odbyła się kolejna lekcja z cyklu “Naftowa Niepodległość”.  W lekcji uczestniczyli uczniowie z  Dublina i Alcalá de Henares.  W zajęciach uczestniczyło 52 słuchaczy, którzy połączyły się zdalnie z swoich klas lekcyjnych za pośrednictwem ZOOM.

Zgromadzonym przedstawiony został tytuł projektu oraz temat lekcji. Ta zaś rozpoczęła się od dyskusji i burzy mózgów poświęconej znaczeniu światła i ciepła w historii człowieka. Następnie uczestnicy oceniali kolejne wynalazki źródeł światła – ogniska, lampki olejne, świeczki. Na tle przywołanych problemów i bolączek została ukazana praca Łukasiewicza. Korzystając z możliwości tworzenia notatek na żywo w platformie ZOOM, omówiony został i wskazany każdy element lampy naftowej. Uczestnicy starali się określić zastosowanie kolejnych części. Szczegółowo omówiony został także rozwój galicyjskiego przemysłu naftowego. Dzięki korzystaniu z przygotowanej Mapy Google z lokacjami wskazane zostały miejscowości mające ogromne znaczenie dla historii polskiego i ukraińskiego nafciarstwa. Sporo miejsca zostało przeznaczone także na przybliżenie filantropijnej działalności Łukasiewicza.

Nasi partnerzy z Polskiej Szkoły Bez Granic w Dublinie także opublikowali o spotkaniu wpis na swojej stronie (link) i załączyli zdjęcia z lekcji na swojej stronie na Facebooku (link).