Uczymy się języka polskiego w “Szkole Wiedzy o Polsce”

Dobra szkoła – to szkoła, w której dobrze czują się uczniowie, nauczyciele, rodzice, pracownicy pionu nieedukacyjnego.
Dobra szkoła – to także szkoła kształcąca uczniów, z których zadowolony będzie przyszły pracodawca.

W Szkole Wiedzy o Polsce w Żytomierzu, działającej przy Zjednoczeniu Szlachty Polskiej aktywnie prowadzone są lekcje języka polskiego.

10628152_1508572896066672_2920064300000958775_n


Zajęcia lekcyjne są prowadzone w pomieszczeniach szkoły nr 36 im. Jarosława Dąbrowskiego w Żytomierzu, znajdującej się w spokojnej i bezpiecznej dzielnicy. W szkole panuje przyjazna atmosfera dla uczniów, którą tworzą nauczyciele, starający się służyć pomocą uczniom w każdej sytuacji. Do prowadzenia zajęć służy jedna sala lekcyjna ? przestronna, ogrzewana, z roletami dającymi możliwość zaciemnienia pomieszczenia, wyposażona w stoliki i krzesła.

Uczniowie szkoły mają możliwość kształcenia i rozwijania wszystkich kompetencji językowych, zdobywania nowej wiedzy, rozwijania zainteresowań, budowania poczucia własnej wartości oraz pewności. Na lekcjach stosowane są metody aktywizujące i motywujące ucznia do nauki. Podział na klasy jest uwarunkowany ilością uczniów zapisujących się na zajęcia, jednak nie większy niż 25 osób w klasie. Aktualnie mamy trzy grupy (głównie dzieci 7-9 lat), klasa 1, 2 i nastolatki.

Zdaniem prezesa organizacji przy której działa szkoła ? p. Natalii Iszczuk, podstawową kwestią jest zrozumienie przez rodziców, że dwujęzyczność to szansa, a nie zagrożenie. ?Rodzice i dzieci muszą znać konkretne korzyści z mówienia po polsku. Dzieci, które na Ukrainie uczą się tego języka, jeśli się na to zdecydują, będą mogły w przyszłości zamieszkać i żyć w Polsce? ? dodaje p. Iszczuk. Według Pani Natalii, kraj nad Wisłą staje się coraz bardziej atrakcyjny i dla dzieci otwiera się tam coraz więcej możliwości.

Każde z dzieci, od pierwszych zajęć lekcyjnych w nowym roku szkolnym uczy się z czteroczęściowego podręcznika ?Nasz elementarz?, który otrzymali od Fundacji Wolność i Demokracja w ramach programu ?Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie? i od Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Dla uczniów i rodziców to na miła niespodzianka gdyż bezpłatny podręcznik to nowość w polskim systemie edukacji.

?Nasza szkoła opiera się na współpracy między nauczycielami i rodzicami. Każdy rodzic bierze czynny udział w działalności szkoły. Rodzice są proszeni o pomoc w utrzymywaniu porządku i czystości? ? mówi matka ucznia Wiktora Kozyra p. Maryna.

?Pragnę dać szansę polskim dzieciom zachowania umiejętności pisania i czytania po polsku oraz poznania historii i geografii kraju przodków. W Szkole Wiedzy o Polsce, nasze dzieci mają szansę poszerzyć swój zakres słownictwa polskiego i poznać polską kulturę. Chcemy zainteresować je Polską i wykształcić umiejętność zdobywania wiedzy na jej temat? ? tłumaczy nauczycielka języka polskiego przy Zjednoczeniu Szlachty Polskiej ? Pani Anna.

Nauczycielka języka polskiego
Anna Denysiewicz

Źródło: http://polacy.info.pl/pl/2430/uczymy-sie-jezyka-polskiego-w-szkole-wiedzy-o-polsce-zytomierz/


Szkoła Wiedzy o Polsce przy Związku Szlachty Polskiej w Żytomierzu jest objęta opieką merytoryczna i finansową Fundacji Wolność i Demokracja, realizowanej w ramach projektu ?Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie?.
Celem projektu jest podniesienie poziomu nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce.10628152_1508572896066672_2920064300000958775_n