“WKŁAD WIELKICH POLAKÓW W KSZTAŁTOWANIE…” JĘZYKA POLSKIEGO W SZKOŁACH UKRAIŃSKICH. NOWY ROZDÓŁ

Warsztaty pt. „Wkład wielkich Polaków w kształtowanie się nowoczesnej gospodarki i ekonomii oraz przemian społecznych na ziemiach polskich w XIX wieku” zostały przeprowadzone także w szkole w Nowym Rozdole

Warsztaty odbyły się 5 października 2018. Udział brali uczniowie klas 6-7.  Na pierwszym etapie  warsztatów wybrani uczniowie wcielili się w postacie wybitnych przedsiębiorców i wynalazców. Ich zadaniem było zapoznać się z działalnością swego bohatera i przedstawić go inwestorom. Z inwestorami przenieśliśmy się do czasów XIX wieku. W wyobraźni ubraliśmy się w odpowiednie stroje, odnowiliśmy i pogłębiliśmy wiedzę z historii oraz geografii tamtego czasu.

Wybitni biznesmeni się przedstawiły. Kupno-sprzedaż na giełdzie odbyły się nieoczekiwanie aktywnie. Inwestorzy na tyle dobrze zapoznali się nimi, że w trakcie gry i po niej nazywali ich przybranymi imionami. Podsumowanie przeszło jak quiz z historii i geografii. Nie zważając na czas dzieci aktywnie zadawały pytania i bardzo chętnie na nich odpowiedziały, a uświadomienie tego, że dzieje odbywały się na terenie Ukrainy Zachodniej dodawało dumy.

Po ukończeniu warsztatów kierownictwo szkoły wyraziło chęć ponownego zorganizowania ekspozycji wystawy na dłuższy termin oraz przeprowadzenia gry w innych klasach. Całość wydarzenia jest częścią projektu “Promocja języka polskiego w szkołach ukraińskich” który jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie “Wybieram polski. Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2018”.

 

Проект «Обираю польську мову. Промоція польської мови в українських школах» співфінансується Міністерством Закордонних Справ РП в рамках конкурсу «Співпраця у галузі публічної дипломатії 2018 р.»

Projekt “Wybieram Polski. Promocja języka polskiego w szkołach ukraińskich” jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie “Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2018”